2018 Canberra Raiders juniors

All the news on the Canberra Raiders lower grades, affiliate clubs and the Canberra Raiders Cup

Moderator: GH Moderators

ALX22
Glenn Lazarus
Posts: 353
Joined: January 21, 2016, 11:55 am
Favourite Player: Mal Meninga

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by ALX22 » July 20, 2018, 9:05 pm

Australian Secondary Schools Rugby League Team 2018

18 YEARS ENGLAND TOUR TEAM LIST 2018

Max Altus Farrer Memorial Agricultural College, Tamworth
Jalal Bazzaz Illawarra Sports High School, Berkeley
Bradman Best Brisbane Waters Secondary College, Woy Woy
Zac Cini St Dominic's College, Penrith
Juwan Compain Palm Beach Currumbin State High School, Gold Coast
Stephen Crichton Patrician Brothers College, Blacktown
Harry Croker Taree High School, Taree
Tom Dearden Palm Beach Currumbin State High School, Gold Coast
Matthew Doorey Westfields Sports High School, Fairfield West
Matthew Dragisic Marist College, Canberra
Ryan Gray De La Salle College, Revesby Heights
Jock Madden All Saints College, Maitland
Luca Moretti Waverley College, Waverley
Ratu Nanovo Cambridge Park High School, Cambridge Park
Tesi Niu Marsden State High School, Logan
Franklin Pele Endeavour Sports High School, Caringbah
Jason Saab Westfields Sports High School, Fairfield West
Tommy Talau Westfields Sports High School, Fairfield West
Jayden Tanner Patrician Brothers College, Blacktown
Beni Teaupa Holy Cross College, Ryde
Star To'a Newcastle High School, Newcastle
Bronson Xerri Endeavour Sports High School, Caringbah

Coach: Tony Adam (Victoria University Secondary College VIC)
Assistant Coach: Damien Quinn (St Joseph’s College NSW)
Manager: Jim Look (Wynnum State High School QLD)
Tour Manager: Andrew Hutchinson (Penrith Christian School NSW)
Trainer: Jim Wilson (Mackay North State High School QLD)

http://websites.sportstg.com/assoc_page ... D=62718049

User avatar
greeneyed
Don Furner
Posts: 126110
Joined: January 7, 2005, 4:21 pm

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by greeneyed » July 20, 2018, 9:36 pm

Well done to Matt.
Image

User avatar
greeneyed
Don Furner
Posts: 126110
Joined: January 7, 2005, 4:21 pm

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by greeneyed » July 23, 2018, 3:45 pm

Canberra Raiders Jack Williams named for NSW Under 16s

The NSW Rugby League has today announced the NSW Under-16 squad to take on the Under-16 Pasifika side at Belmore Sports Ground on Saturday (28 July).

New South Wales Under 16s

Tua Amone Illawarra Steelers
Joshua Bevan Northern Rivers – Bilambil (Sydney Roosters)
Diego Bravo-Graham Canterbury-Bankstown Bulldogs
Billy Burke Cronulla-Sutherland Sharks
Kodi Crowther Newcastle Knights
Kade Dykes Cronulla-Sutherland Sharks
Kynan English Western Suburbs Magpies
Compton Fuatimau Canterbury-Bankstown Bulldogs
Blake Hosking Cronulla-Sutherland Sharks
Kitione Kautoga Cronulla-Sutherland Sharks
Tolutau Koula Manly Warringah Sea Eagles
Osemen Momoh Penrith Panthers
Brandon Morkos Illawarra Steelers
Henry O'Kane Balmain Tigers
Samuel Pinomi Manly Warringah Sea Eagles
Hohepa Puru Penrith Panthers
Logan Radzievic Newcastle Knights
Nick Russell North Sydney Bears
Sean Russell Parramatta Eels
Tyrell Sloan Illawarra Steelers
Jack Williams Canberra Raiders
Jai Wynbergen Penrith Panthers

Coach: Scott Jones

Read more: https://www.nswrl.com.au/news/2018/07/2 ... -pasifika/
Image

ALX22
Glenn Lazarus
Posts: 353
Joined: January 21, 2016, 11:55 am
Favourite Player: Mal Meninga

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by ALX22 » August 14, 2018, 7:14 pm

2018 12 Years and Under Rugby League Championships
Adelaide, 11th – 18th August, 2018


ACT U12 Squad
http://www.crrl.com.au/u12s-act-school- ... gue-squad/

Results
Day 1
ACT 24 (S.Kimori-Edmond 3, L.Hope 2 tries; R.Furner, S.Chapman goals) def WA 20

Day 2
ACT 48 (R.Furner, S.Kimori-Edmond, J.May, L.Hope, B.Dunn, Y.Hromow, C.Mundy, J.Anderson tries; R.Furner, P.Dawson, J.May, E.Taylor, J.Anderson, S.Chapman, Y.Hromow, H.Hudson goals) def SA 0

Day 3
ACT 30 (L.Hope 2, S.Kimori-Edmond, M.Bateup, L.Logan, B.Dunn tries; R.Furner, P.Dawson, E.Taylor goals) def NT 4

Day 4
REST DAY

Day 5
VIC 6 def ACT 0

Day 6
ACT 42 (R.Furner, M.Bateup, L.Logan, L.Hope, B.Dunn, Y.Hromow, H.Hudson, C.Mundy tries; J.Anderson, J.Wade, L.Logan, B.Dunn, B.Bell goals) def NT 4

Day 7
WA 20 def ACT 6 (L.Logan try; TBC goal)

Well done ACT on coming in sixth place.

Follow
http://www.schoolsportaustralia.edu.au/ ... -FINAL.pdf

ALX22
Glenn Lazarus
Posts: 353
Joined: January 21, 2016, 11:55 am
Favourite Player: Mal Meninga

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by ALX22 » September 12, 2018, 11:44 pm

CRL Under-14’s and 15’s Country Championships

Canberra U14
1. Jordan Thurling (Queanbeyan) 2. Riley Van Zomeren (West Belconnen) 3. Darcey Bush (Belconnen United) 4. Matthew Davis (Valley Dragons) 5. Bodie Gabriel (Queanbeyan) 6. Carter Ryan (Belconnen United) 7. Trent Jeffrey (Goulburn) 8. Lincoln Dewsbury (Goulburn) 9. Jack Craig (Goulburn) 10. Harley Young (Belconnen United) 11. Kaide Steele (Belconnen United) 12. Noah Mills (Belconnen United) 13. Latham Travers (Goulburn) 14. Beau Papathanasiou (Woden Valley) 15. Wyatt Bennett (Tuggeranong Buffalos) 16. Owen Hromow (Belconnen United) 17. Jesse Eljuga (Cooma) 18. Kyle McDermott (Belconnen United) 19. George Wood (Belconnen United) 20. Lucas Paton (West Belconnen)
Coach: Tim Connolly

U14 Southern Teams: http://crlnsw.com.au/team-lists-souther ... pionships/

Canberra U15
1. Kane Rushton (West Belconnen) 2. Josh Grovenor (Tuggeranong Buffalos) 3. Tyrell Kimori-Edmond (Valley Dragons) 4. Dwayne Sakiasi (Goulburn) 5. Corey Black (Queanbeyan) 6. Joseph Delle (Valley Dragons) 7. Josh Jenkins (Woden Valley) 8. Ben Fitzpatrick (Valley Dragons) 9. Aiden Kerr (Crookwell) 10. Mohamed Amin (Woden Valley) 11. Jordan Newcombe (Gungahlin) 12. Jayden Ford (Gungahlin) 13. Jordan Wilson (West Belconnen) 14. Brad Terry (Valley Dragons) 15. Ryan Prins (West Belconnen) 17. Luke Connolly (West Belconnen) 18. Jared Jang (Gungahlin) 19. James Dyball (West Belconnen)
Coach: Darren Dodds

U15 Southern Teams: http://crlnsw.com.au/team-lists-souther ... pionships/

Read more: http://crlnsw.com.au/everything-you-nee ... pionships/

User avatar
bonehead
Laurie Daley
Posts: 13172
Joined: March 1, 2005, 5:29 am
Location: Smelling The Shiraz

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by bonehead » September 13, 2018, 7:12 am

any absolute standouts for us Alx?

Sent from my SM-G950F using The Greenhouse mobile app powered by Tapatalk

Edrick The Entertainer

ALX22
Glenn Lazarus
Posts: 353
Joined: January 21, 2016, 11:55 am
Favourite Player: Mal Meninga

Re: 2018 Canberra Raiders juniors

Post by ALX22 » September 21, 2018, 2:06 pm

U14 Results
NRL Victoria 28 def Canberra 4 (T.Jeffery try)

Illawarra 14 def Canberra 12 (J.Craig, T.Jeffery tries; J.Thurling 2 goals)

U15 Results
NRL Victoria 36 def Canberra 10 (C.Black, J.Jenkins tries; B.Terry goal)

Canberra 24 (J.Jenkins, B.Terry, J.Dyball, J.Delle, T.Kimori-Edmond tries; J.Jenkins 2 goals) def G9 4

Canberra 30 (J.Ford 2, J.Jenkins, C.Black, A.Kerr, J.Delle, T.Kimori-Edmond tries; J.Jenkins goal) def G14 6

G6 18 def Canberra 12 (J.Grovenor, J.Jang, J.Delle tries)

Post Reply