2018 Canberra Raiders juniors
Moderator: GH Moderators
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Junior Reps Round 3 Wrap
The Cronulla Sharks proved to be too strong for the Canberra Raiders across Round 3 of the junior representative season.
SG Ball Cup
Cronulla Sharks 32 d Canberra Raiders 24 (Tries: J Martin, R McClennan, J Atonio, J Surt; Goals: R McClennan 4)
Harold Matthews Cup
Cronulla Sharks 30 d Canberra Raiders 26 (Tries: J Tupou 2, C Webb 2, P Grove; Goals: J Tupou 3)
Tarsha Gale Cup
Cronulla Sharks 98 d Canberra Raiders 6 (Try: T Millard; Goal: T Millard)
Read more: https://www.raiders.com.au/news/2018/02 ... nd-3-wrap/
The Cronulla Sharks proved to be too strong for the Canberra Raiders across Round 3 of the junior representative season.
SG Ball Cup
Cronulla Sharks 32 d Canberra Raiders 24 (Tries: J Martin, R McClennan, J Atonio, J Surt; Goals: R McClennan 4)
Harold Matthews Cup
Cronulla Sharks 30 d Canberra Raiders 26 (Tries: J Tupou 2, C Webb 2, P Grove; Goals: J Tupou 3)
Tarsha Gale Cup
Cronulla Sharks 98 d Canberra Raiders 6 (Try: T Millard; Goal: T Millard)
Read more: https://www.raiders.com.au/news/2018/02 ... nd-3-wrap/
Re: Andrew Johns and Laurie Daley Cups
Round 2 live streams for Monaro and Riverina:
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
2018 Canberra Raiders junior representatives: Rd 4 V Illawarra Steelers, Sydney Roosters
Tarsha Gale
Saturday March 3, 2:00am, Mollymook Oval
Illawarra Steelers
1. Lilly-Rose Bennett 11. Chantelle Newman 13. Maddison Weatherall 8. Hannah England 4. Rhiannon Brown 5. Bronte Girdler 7. (C) Abby Holmes 20. Colby Heron 16. Hannah Byron 3. Victoria Barham 6. Abbey Montgomery 10. Michaela Scutts 14. Dakotah Mannering 15. Eleni Amone 18. Taneisha Roberts
Canberra Raiders
2. Hayley Whatman 3. Jasmine Tooth 4. Emylee Hawke (C) 5. Regan Maddick 6. Emily Hoffman 12. Lauren Kelly 8. Emma Johnson 7. Krystyana Haridemos 10. Ahlivia Ingram 9. Alicia Cowan 13. Lexi Heath 14. Sophie Haylan 15. Jada Olsen-Flanagan 17. Courtney-Lee Picker 18. C. Fazey-Robinson 19. Mackenzie Dodds
Harold Matthews
Saturday March 3, 12:00pm, Henson Park
Sydney Roosters
1. Jahoiyakira Afoa 2. Patrick Taukafa 3. Jordan Swann 4. Toesami Toevai 5. Vince Raco 6. Ronald Volkman 7. Vaiala Tamati 8. Carson Lutau 9. Braydon Guyan 10. Darcy Clifton 11. Zayn Wilkins 12. Aporosa Kurucake 13. Drey Mercy 14. Liam Tonpi 15. Louis Grossemy 16. Liva Andrews 17. Lottu Poseta 19. Blair Healey 20. Dylan Williams 22. Stefan Moscarello
Canberra Raiders
1. Addison Williams 2. Livai Kaloutolu 3. Paul Grove 4. Junior Tupou 5. Joseph Delle 6. Joshua Pokoney 7. Connor Williams 8. Bailey Lanham 9. Aidan Connell 10. Kane Smith 11. Harry Fitzpatrick 12. Jack Williams 13. Clay Webb 14. Joshua Knight 15. Drew Beavan 17. Fiefia Lotefia 18. Wilson Hamblin 23. Bryce Magnone
SG Ball
Saturday March 3, 1:30pm, Henson Park
Sydney Roosters
1. McKenzie Baker 2. L. Hutchinson-Walters 3. Bayleigh Bentley-Hape 4. Asu Kepaoa 5. Anthony Pele 6. Harry Wilson 7. Dejzha Pene 8. Harry Larkin 9. Luke Sommerton 10. Geordie Brand 11. Egan Butcher 12. Luca Moretti 13. Duwayne Fuimaono 14. Freddy Lussick 15. Faima Matila 16. Kobe Rugless 17. Thomas Giles 18. Lewis Afeaki 19. Bailey Hayward 20. Logan Muir 21. Tadgh Murphy 22. Chaise Spyroulias 23. Kyle Wilson 24. Craig Mckenzie
Canberra Raiders
1. Jarrett Subloo 2. Aidan Gaffey 3. Harley Smith-Shields 4. Jordan Little 5. Lachlan Eveston 6. Regan Mcclennan 25. Immanuel Tagaloamatua 8. Matthew Dragisic 9. Joe Roberts 10. Benjamin Nanesa 11. Jordan Martin 12. Brody Tracey 13. Matthew Fellows 15. Jay Te Kani 16. Caleb Sinn 17. James Antonio 18. Solomone Kaufusi 20. K. Rawhiti 21. Kristian Jensen 24. Jacob Sturt
Tarsha Gale
Saturday March 3, 2:00am, Mollymook Oval
Illawarra Steelers
1. Lilly-Rose Bennett 11. Chantelle Newman 13. Maddison Weatherall 8. Hannah England 4. Rhiannon Brown 5. Bronte Girdler 7. (C) Abby Holmes 20. Colby Heron 16. Hannah Byron 3. Victoria Barham 6. Abbey Montgomery 10. Michaela Scutts 14. Dakotah Mannering 15. Eleni Amone 18. Taneisha Roberts
Canberra Raiders
2. Hayley Whatman 3. Jasmine Tooth 4. Emylee Hawke (C) 5. Regan Maddick 6. Emily Hoffman 12. Lauren Kelly 8. Emma Johnson 7. Krystyana Haridemos 10. Ahlivia Ingram 9. Alicia Cowan 13. Lexi Heath 14. Sophie Haylan 15. Jada Olsen-Flanagan 17. Courtney-Lee Picker 18. C. Fazey-Robinson 19. Mackenzie Dodds
Harold Matthews
Saturday March 3, 12:00pm, Henson Park
Sydney Roosters
1. Jahoiyakira Afoa 2. Patrick Taukafa 3. Jordan Swann 4. Toesami Toevai 5. Vince Raco 6. Ronald Volkman 7. Vaiala Tamati 8. Carson Lutau 9. Braydon Guyan 10. Darcy Clifton 11. Zayn Wilkins 12. Aporosa Kurucake 13. Drey Mercy 14. Liam Tonpi 15. Louis Grossemy 16. Liva Andrews 17. Lottu Poseta 19. Blair Healey 20. Dylan Williams 22. Stefan Moscarello
Canberra Raiders
1. Addison Williams 2. Livai Kaloutolu 3. Paul Grove 4. Junior Tupou 5. Joseph Delle 6. Joshua Pokoney 7. Connor Williams 8. Bailey Lanham 9. Aidan Connell 10. Kane Smith 11. Harry Fitzpatrick 12. Jack Williams 13. Clay Webb 14. Joshua Knight 15. Drew Beavan 17. Fiefia Lotefia 18. Wilson Hamblin 23. Bryce Magnone
SG Ball
Saturday March 3, 1:30pm, Henson Park
Sydney Roosters
1. McKenzie Baker 2. L. Hutchinson-Walters 3. Bayleigh Bentley-Hape 4. Asu Kepaoa 5. Anthony Pele 6. Harry Wilson 7. Dejzha Pene 8. Harry Larkin 9. Luke Sommerton 10. Geordie Brand 11. Egan Butcher 12. Luca Moretti 13. Duwayne Fuimaono 14. Freddy Lussick 15. Faima Matila 16. Kobe Rugless 17. Thomas Giles 18. Lewis Afeaki 19. Bailey Hayward 20. Logan Muir 21. Tadgh Murphy 22. Chaise Spyroulias 23. Kyle Wilson 24. Craig Mckenzie
Canberra Raiders
1. Jarrett Subloo 2. Aidan Gaffey 3. Harley Smith-Shields 4. Jordan Little 5. Lachlan Eveston 6. Regan Mcclennan 25. Immanuel Tagaloamatua 8. Matthew Dragisic 9. Joe Roberts 10. Benjamin Nanesa 11. Jordan Martin 12. Brody Tracey 13. Matthew Fellows 15. Jay Te Kani 16. Caleb Sinn 17. James Antonio 18. Solomone Kaufusi 20. K. Rawhiti 21. Kristian Jensen 24. Jacob Sturt
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Round 4 Harold Matthews
Henson Park
Sydney Roosters 16
Tries
Aporosa KURUCAKE (23m)
Vince RACO (27m)
Toesami TOEVAI (32m)
Goals
Carson LUTAU (28m)
Ronald VOLKMAN (33m)
defeated
Canberra Raiders 14
Tries
Clay WEBB (4m)
Livai KALOUTOLU (51m)
Clay WEBB (55m)
Goals
Junior TUPOU (56m)
Unfortunately, the Raiders have just fallen short again in this grade... Lots of talent in the team, just not consistent enough concentration.
Henson Park
Sydney Roosters 16
Tries
Aporosa KURUCAKE (23m)
Vince RACO (27m)
Toesami TOEVAI (32m)
Goals
Carson LUTAU (28m)
Ronald VOLKMAN (33m)
defeated
Canberra Raiders 14
Tries
Clay WEBB (4m)
Livai KALOUTOLU (51m)
Clay WEBB (55m)
Goals
Junior TUPOU (56m)
Unfortunately, the Raiders have just fallen short again in this grade... Lots of talent in the team, just not consistent enough concentration.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
SG Ball Round 4
Henson Park
Sydney Roosters 22
Tries
Duwayne FUIMAONO (12m)
Asu KEPAOA (15m)
Egan BUTCHER (20m)
McKenzie BAKER (62m)
Goals
Harry WILSON (12m)
Harry WILSON (20m)
Harry WILSON (63m)
defeated
Canberra Raiders 12
Tries
Harley SMITH-SHIELDS (29m)
Joe ROBERTS (57m)
Goals
Regan MCCLENNAN (30m)
Regan MCCLENNAN (58m)
Henson Park
Sydney Roosters 22
Tries
Duwayne FUIMAONO (12m)
Asu KEPAOA (15m)
Egan BUTCHER (20m)
McKenzie BAKER (62m)
Goals
Harry WILSON (12m)
Harry WILSON (20m)
Harry WILSON (63m)
defeated
Canberra Raiders 12
Tries
Harley SMITH-SHIELDS (29m)
Joe ROBERTS (57m)
Goals
Regan MCCLENNAN (30m)
Regan MCCLENNAN (58m)
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Tarsha Gale Cup Round 4
Mollymook Oval
Illawarra Steelers 80
Tries
Taneisha ROBERTS (16m)
Maddison WEATHERALL (16m)
Lilly-Rose BENNETT (18m)
Maddison WEATHERALL (21m)
Abbey MONTGOMERY (23m)
Maddison WEATHERALL (24m)
Abby HOLMES (25m)
Lilly-Rose BENNETT (26m)
Bronte GIRDLER (30m)
Rhiannon BROWN (33m)
Lilly-Rose BENNETT (39m)
Rhiannon BROWN (42m)
Taneisha ROBERTS (45m)
Michaela SCUTTS (48m)
Maddison WEATHERALL (59m)
Goals
Bronte GIRDLER (16m)
Bronte GIRDLER (19m)
Bronte GIRDLER (21m)
Bronte GIRDLER (24m)
Bronte GIRDLER (26m)
Bronte GIRDLER (30m)
Bronte GIRDLER (33m)
Bronte GIRDLER (43m)
Bronte GIRDLER (49m)
Bronte GIRDLER (59m)
defeated
Canberra Raiders 16
Tries
Emylee HAWKE (20m)
Emily HOFFMAN (52m)
Mackenzie DODDS (55m)
Goals
Ahlivia INGRAM (21m)
Alicia COWAN (52m)
Mollymook Oval
Illawarra Steelers 80
Tries
Taneisha ROBERTS (16m)
Maddison WEATHERALL (16m)
Lilly-Rose BENNETT (18m)
Maddison WEATHERALL (21m)
Abbey MONTGOMERY (23m)
Maddison WEATHERALL (24m)
Abby HOLMES (25m)
Lilly-Rose BENNETT (26m)
Bronte GIRDLER (30m)
Rhiannon BROWN (33m)
Lilly-Rose BENNETT (39m)
Rhiannon BROWN (42m)
Taneisha ROBERTS (45m)
Michaela SCUTTS (48m)
Maddison WEATHERALL (59m)
Goals
Bronte GIRDLER (16m)
Bronte GIRDLER (19m)
Bronte GIRDLER (21m)
Bronte GIRDLER (24m)
Bronte GIRDLER (26m)
Bronte GIRDLER (30m)
Bronte GIRDLER (33m)
Bronte GIRDLER (43m)
Bronte GIRDLER (49m)
Bronte GIRDLER (59m)
defeated
Canberra Raiders 16
Tries
Emylee HAWKE (20m)
Emily HOFFMAN (52m)
Mackenzie DODDS (55m)
Goals
Ahlivia INGRAM (21m)
Alicia COWAN (52m)
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
New junior rugby league registration campaign
Canberra Region Rugby League unveiled their new Junior Registration campaign yesterday. The ad, which is prominent on Canberra buses, features current junior rugby league players Mollie Sullivan and Lachlan Gook with current Canberra Raiders captain Jarrod Croker and fellow Raiders Nick Cotric and Sam Williams.
With all three players having played their junior rugby league in CRRL competitions, the trio are wearing their junior club jerseys to highlight the strong pathway that CRRL provides to the Canberra Raiders.
Read more: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... -unveiled/
Junior Reps Round 4 Wrap: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... nd-4-wrap/
Canberra Region Rugby League unveiled their new Junior Registration campaign yesterday. The ad, which is prominent on Canberra buses, features current junior rugby league players Mollie Sullivan and Lachlan Gook with current Canberra Raiders captain Jarrod Croker and fellow Raiders Nick Cotric and Sam Williams.
With all three players having played their junior rugby league in CRRL competitions, the trio are wearing their junior club jerseys to highlight the strong pathway that CRRL provides to the Canberra Raiders.
Read more: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... -unveiled/
Junior Reps Round 4 Wrap: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... nd-4-wrap/
Re: Andrew Johns and Laurie Daley Cups
Monaro and Riverina results for Round 2...
Andrew Johns Cup
Monaro Colts 22 (A Naidu, T Priestly, M Day, J Potter tries; A Naidu 3 goals) def. GSR Wests Tigers 12 (F Alesana, C Smith tries; D Eccleston, R Muir goals)
Western Rams 52 (A Nunn, C Monk, R Blackhall, J Smith, E Colliss, T Colley, R Blackhall, N Griffiths, J Dominello, J Hartwig tries; T Colley 3, N Griffiths 3 goals) def. Riverina Bulls 0
Laurie Daley Cup
Monaro Colts 20 (M Parsons 2, I Lanham, try; T Stewart 4 goals) def. GSR Wests Tigers 16 (S Dengate 2, B Mansfield tries; J Poulsen, R Mulvaney goals)
Western Rams 24 (B Fearnley, D Spathis, A Mawhinney, Z Galea tries; B Naden 4 goals) def. Riverina Bulls 22 (Z Vincent, M Lolohea, B Arandt, J Newling tries; L Siegwaldt 3 goals)
Andrew Johns Cup
Monaro Colts 22 (A Naidu, T Priestly, M Day, J Potter tries; A Naidu 3 goals) def. GSR Wests Tigers 12 (F Alesana, C Smith tries; D Eccleston, R Muir goals)
Western Rams 52 (A Nunn, C Monk, R Blackhall, J Smith, E Colliss, T Colley, R Blackhall, N Griffiths, J Dominello, J Hartwig tries; T Colley 3, N Griffiths 3 goals) def. Riverina Bulls 0
Laurie Daley Cup
Monaro Colts 20 (M Parsons 2, I Lanham, try; T Stewart 4 goals) def. GSR Wests Tigers 16 (S Dengate 2, B Mansfield tries; J Poulsen, R Mulvaney goals)
Western Rams 24 (B Fearnley, D Spathis, A Mawhinney, Z Galea tries; B Naden 4 goals) def. Riverina Bulls 22 (Z Vincent, M Lolohea, B Arandt, J Newling tries; L Siegwaldt 3 goals)
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
2018 Junior Representatives Round 5: Canberra Raiders V West Coast Pirates
SG Ball
Saturday March 10 11.00am
Raiders HQ Bruce
Canberra Raiders
1. Caleb Sinn
2. Lachlan Eveston
3. Kali Taiseni
4. Jordan Little
5. Aidan Gaffey
6. Regan Mcclennan
7. Immanuel Tagaloamatua
8. Matthew Dragisic
9. Kalani Anitelea-Hand
10. K. Rawhiti
11. Jordan Martin
12. Brody Tracey
13. Matthew Fellows
14. Jacob Sturt
15. Jay Te Kani
16. Joe Roberts
17. James Atonio
18. Maleke Morris
19. A. Shaw
20. Solomone Kaufusi
West Coast Pirates
1. Tyler Hunt (C)
2. Billy Judge
3. Willem Smith
4. Vincent King
5. Brenton Scott
6. L. Hohaia Katene
7. Jack Holt
8. Zedekiah Clark-Wright
9. Trent Wedding
10. Aidan Carstairs
11. Jackson Bond
12. Jaiden Wilkinson
13. Oliver Callan
14. Daniel Potaka
15. Deijaan Healey-Marsh
16. Taine Boelen
17. Xavier Vettori-Lum
19. Jamie Vogler
20. Bowman Stein
BYE: Canberra Raiders Harold Matthews, Tarsha Gale Cup
SG Ball
Saturday March 10 11.00am
Raiders HQ Bruce
Canberra Raiders
1. Caleb Sinn
2. Lachlan Eveston
3. Kali Taiseni
4. Jordan Little
5. Aidan Gaffey
6. Regan Mcclennan
7. Immanuel Tagaloamatua
8. Matthew Dragisic
9. Kalani Anitelea-Hand
10. K. Rawhiti
11. Jordan Martin
12. Brody Tracey
13. Matthew Fellows
14. Jacob Sturt
15. Jay Te Kani
16. Joe Roberts
17. James Atonio
18. Maleke Morris
19. A. Shaw
20. Solomone Kaufusi
West Coast Pirates
1. Tyler Hunt (C)
2. Billy Judge
3. Willem Smith
4. Vincent King
5. Brenton Scott
6. L. Hohaia Katene
7. Jack Holt
8. Zedekiah Clark-Wright
9. Trent Wedding
10. Aidan Carstairs
11. Jackson Bond
12. Jaiden Wilkinson
13. Oliver Callan
14. Daniel Potaka
15. Deijaan Healey-Marsh
16. Taine Boelen
17. Xavier Vettori-Lum
19. Jamie Vogler
20. Bowman Stein
BYE: Canberra Raiders Harold Matthews, Tarsha Gale Cup
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Please note the SG Ball match is not at Seiffert, as advised by the NSWRL. It will be played as originally advertised in the draw at Raiders HQ at Bruce, just off Battye St.
Shame it is not being played prior to the West Belconnen Nines at Kippax really. That would be a good combination.
Shame it is not being played prior to the West Belconnen Nines at Kippax really. That would be a good combination.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Seems strange they make the WA kids come to Canberra on the weekend when there is a NRL double header in Perth.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
They haven't come to Canberra since re-admission... it is about time. I really think they should have staged it at Seiffert though... or before the West Belconnen Nines. There are zero facilities for spectators at Bruce HQ.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
They could have come to Canberra any other weekend. I would have thought it would have been sensible to expose these WA kids to the NRL and the 4 clubs that are there.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
They have to come to Canberra one year. This is it!
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
You do know that they come to Sydney every second weekend? So they have plenty of opportunities to be exposed to NRL clubs and matches.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Round 5
SG Ball
Canberra Raiders 88
Tries
Immanuel TAGALOAMATUA (8m)
Matthew DRAGISIC (11m)
Kali TAISENI (13m)
Kali TAISENI (16m)
Kalani ANITELEA-HAND (18m)
Jordan LITTLE (21m)
Jordan LITTLE (30m)
Jordan LITTLE (34m)
Caleb SINN (36m)
Jordan MARTIN (40m)
Regan MCCLENNAN (47m)
Maleke MORRIS (54m)
Immanuel TAGALOAMATUA (56m)
Jacob STURT (59m)
Brody TRACEY (63m)
Kali TAISENI (65m)
Goals
Regan MCCLENNAN (9m)
Regan MCCLENNAN (12m)
Regan MCCLENNAN (20m)
Regan MCCLENNAN (22m)
Regan MCCLENNAN (34m)
Regan MCCLENNAN (37m)
Regan MCCLENNAN (49m)
Regan MCCLENNAN (54m)
Regan MCCLENNAN (57m)
Regan MCCLENNAN (60m)
Regan MCCLENNAN (64m)
Regan MCCLENNAN (66m)
defeated
West Coast Pirates 18
Tries
Daniel POTAKA (24m)
Oliver CALLAN (44m)
Daniel POTAKA (50m)
Goals
Willem SMITH (25m)
Willem SMITH (46m)
Willem SMITH (51m)
SG Ball
Canberra Raiders 88
Tries
Immanuel TAGALOAMATUA (8m)
Matthew DRAGISIC (11m)
Kali TAISENI (13m)
Kali TAISENI (16m)
Kalani ANITELEA-HAND (18m)
Jordan LITTLE (21m)
Jordan LITTLE (30m)
Jordan LITTLE (34m)
Caleb SINN (36m)
Jordan MARTIN (40m)
Regan MCCLENNAN (47m)
Maleke MORRIS (54m)
Immanuel TAGALOAMATUA (56m)
Jacob STURT (59m)
Brody TRACEY (63m)
Kali TAISENI (65m)
Goals
Regan MCCLENNAN (9m)
Regan MCCLENNAN (12m)
Regan MCCLENNAN (20m)
Regan MCCLENNAN (22m)
Regan MCCLENNAN (34m)
Regan MCCLENNAN (37m)
Regan MCCLENNAN (49m)
Regan MCCLENNAN (54m)
Regan MCCLENNAN (57m)
Regan MCCLENNAN (60m)
Regan MCCLENNAN (64m)
Regan MCCLENNAN (66m)
defeated
West Coast Pirates 18
Tries
Daniel POTAKA (24m)
Oliver CALLAN (44m)
Daniel POTAKA (50m)
Goals
Willem SMITH (25m)
Willem SMITH (46m)
Willem SMITH (51m)
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
2018 Junior Representatives Round 6: Canberra Raiders V Manly Sea Eagles and Wests Tigers
Harold Matthews
Saturday March 17 2:00pm
HE Laybutt Field
Canberra Raiders
1. Joseph Delle
2. Livai Kaloutolu
3. Paul Grove
4. Junior Tupou
5. Addison Williams
6. Joshua Pokoney
7. Connor Williams
8. Bailey Lanham
9. Liam Fitzsimmons
10. Kane Smith
11. Harry Fitzpatrick
12. Jack Williams
13. Clay Webb (C)
14. Joshua Knight
15. Aidan Connell
17. Joseph Ward
18. Jackson Owen
19. Jesse Buchan
23. Bryce Magnone
Manly Sea Eagles
1 Tolu Koula
2 Logan Fox
3 Tony Francis
4 Tapu Tuipulotu
5 Cameron Brown
6 Griffin Bamford
7 Teddy Wilson
8 James Uesele
9 Gordon Chan Kum Tong
10 Valeli Tonga
11 Sam Pinomi (C)
12 Siua Fotu
13 Toni Mataele
14 Oskar Enasio
15 Marley Hunter
16 Tyrone Holakeituai
17 Darcy Hoy
21 Lachlan Gorman
22 Edwyne Afeaki
25 Jai Vakai
SG Ball
Saturday March 17 2:00pm
HE Laybutt Field
Canberra Raiders
1. Caleb Sinn
2. Aidan Gaffey
3. Jordan Little
4. Kali Taiseni
5. Lachlan Eveston
6. Regan Mcclennan
7. Immanuel Tagaloamatua
8. Matthew Dragisic
9. Joe Roberts (C)
10. K. Rawhiti
11. Jordan Martin
12. Brody Tracey
13. Matthew Fellows
14. Jacob Sturt
15. Maleke Morris
16. Kristian Jensen
17. James Atonio
20. Jay Te Kani
Manly Sea Eagles
1. Simi Afeaki
2. Roly Podesta
3. Max Lehmann
4. Dane Oostendorp
5. Keegan Turner
6. Josh Schuster
7. Jamie Lawler
8. Alec Tuitavake
9. Tyran Ott (C)
10. Sean Vaivelata
11. Sione Fainu
12. Ben Trbojevic
13. Tom Hardcastle
16. Josh Fepuleai
18. Maua Filimaua-tau
15. Junior Tuileisu
20. Jonah Palota-Kopa
23. Armani Biddle
21. Raff Letoi
24. Levi Moger
Tarsha Gale Cup
Saturday March 17 2:30pm
Worrell Park
Canberra Raiders
1. Tamika Millard
2. Hayley Whatman
3. Jasmine Tooth
4. Emylee Hawke (C)
5. Regan Maddick
6. Emily Hoffman
7. Krystyana Haridemos
8. Emma Johnson
9. Alicia Cowan
10. Ahlivia Ingram
11. Tara Mcgrath-West
12. Lauren Kelly
13. Lexi Heath
14. Sophie Haylan
15. Jada Olsen-Flanagan
16. Sandra Dalton
17. Courtney-Lee Picker
18. C. Fazey-Robinson
19. Mackenzie Dodds
20. Cassidy Whitehouse
Wests Tigers
2. Bianca Cornwell
5. Josephine Bee
13. Natalina Suaalii
8. Makayla Ward
6. Shaylee Bent
10. Drew Grant
20. M. Mcmanus - Ta'ase
9. Keighley Tarlington
11. Emily Curtain
4. Treiahna Lake
12. Pauline Lee
15. Sophie Curtain
16. Brooke Gray
17. Marisa Posiano
22. Mackenzie Stone
Junior Rep Round 5 Wrap: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... nd-5-wrap/
VIDEO: SG Ball Round 5 highlights: https://www.nswrl.com.au/news/2018/03/1 ... l-round-5/
Harold Matthews
Saturday March 17 2:00pm
HE Laybutt Field
Canberra Raiders
1. Joseph Delle
2. Livai Kaloutolu
3. Paul Grove
4. Junior Tupou
5. Addison Williams
6. Joshua Pokoney
7. Connor Williams
8. Bailey Lanham
9. Liam Fitzsimmons
10. Kane Smith
11. Harry Fitzpatrick
12. Jack Williams
13. Clay Webb (C)
14. Joshua Knight
15. Aidan Connell
17. Joseph Ward
18. Jackson Owen
19. Jesse Buchan
23. Bryce Magnone
Manly Sea Eagles
1 Tolu Koula
2 Logan Fox
3 Tony Francis
4 Tapu Tuipulotu
5 Cameron Brown
6 Griffin Bamford
7 Teddy Wilson
8 James Uesele
9 Gordon Chan Kum Tong
10 Valeli Tonga
11 Sam Pinomi (C)
12 Siua Fotu
13 Toni Mataele
14 Oskar Enasio
15 Marley Hunter
16 Tyrone Holakeituai
17 Darcy Hoy
21 Lachlan Gorman
22 Edwyne Afeaki
25 Jai Vakai
SG Ball
Saturday March 17 2:00pm
HE Laybutt Field
Canberra Raiders
1. Caleb Sinn
2. Aidan Gaffey
3. Jordan Little
4. Kali Taiseni
5. Lachlan Eveston
6. Regan Mcclennan
7. Immanuel Tagaloamatua
8. Matthew Dragisic
9. Joe Roberts (C)
10. K. Rawhiti
11. Jordan Martin
12. Brody Tracey
13. Matthew Fellows
14. Jacob Sturt
15. Maleke Morris
16. Kristian Jensen
17. James Atonio
20. Jay Te Kani
Manly Sea Eagles
1. Simi Afeaki
2. Roly Podesta
3. Max Lehmann
4. Dane Oostendorp
5. Keegan Turner
6. Josh Schuster
7. Jamie Lawler
8. Alec Tuitavake
9. Tyran Ott (C)
10. Sean Vaivelata
11. Sione Fainu
12. Ben Trbojevic
13. Tom Hardcastle
16. Josh Fepuleai
18. Maua Filimaua-tau
15. Junior Tuileisu
20. Jonah Palota-Kopa
23. Armani Biddle
21. Raff Letoi
24. Levi Moger
Tarsha Gale Cup
Saturday March 17 2:30pm
Worrell Park
Canberra Raiders
1. Tamika Millard
2. Hayley Whatman
3. Jasmine Tooth
4. Emylee Hawke (C)
5. Regan Maddick
6. Emily Hoffman
7. Krystyana Haridemos
8. Emma Johnson
9. Alicia Cowan
10. Ahlivia Ingram
11. Tara Mcgrath-West
12. Lauren Kelly
13. Lexi Heath
14. Sophie Haylan
15. Jada Olsen-Flanagan
16. Sandra Dalton
17. Courtney-Lee Picker
18. C. Fazey-Robinson
19. Mackenzie Dodds
20. Cassidy Whitehouse
Wests Tigers
2. Bianca Cornwell
5. Josephine Bee
13. Natalina Suaalii
8. Makayla Ward
6. Shaylee Bent
10. Drew Grant
20. M. Mcmanus - Ta'ase
9. Keighley Tarlington
11. Emily Curtain
4. Treiahna Lake
12. Pauline Lee
15. Sophie Curtain
16. Brooke Gray
17. Marisa Posiano
22. Mackenzie Stone
Junior Rep Round 5 Wrap: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... nd-5-wrap/
VIDEO: SG Ball Round 5 highlights: https://www.nswrl.com.au/news/2018/03/1 ... l-round-5/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Junior Reps Round 6 Preview: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... 6-preview/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Round 6 Junior Representatives
This post updates with live scores.
Harold Matthews
HE Laybutt Field
Kick off: 12:30pm
Manly Sea Eagles 50
Tries:
Siosiua FOTU (3m)
Gordon CHAN KUM TONG (11m)
Jai VAKAI (22m)
Valeli Falanisesi TONGA (32m)
Siosiua FOTU (34m)
Siosiua FOTU (42m)
Uluaki TUIPULOTU (47m)
Samuel PINOMI (52m)
Darcy HOY (56m)
Goals:
Tony FRANCIS (4m)
Tony FRANCIS (12m)
Tony FRANCIS (33m)
Tony FRANCIS (36m)
Tony FRANCIS (43m)
Tony FRANCIS (53m)
Tony FRANCIS (56m)
defeated
Canberra Raiders 10
Tries:
Junior TUPOU (7m)
Goals:
Junior TUPOU (9m)
Livai KALOUTOLU (18m)
SG Ball
HE Laybutt Field
Kick off: 2:00pm
Canberra Raiders 42
Tries:
Jordan LITTLE (7m)
Kristian JENSEN (39m)
James ATONIO (43m)
Jordan MARTIN (54m)
Jordan MARTIN (57m)
Maleke MORRIS (61m)
Kristian JENSEN (65m)
Goals:
Regan MCCLENNAN (8m)
Regan MCCLENNAN (40m)
Regan MCCLENNAN (44m)
Regan MCCLENNAN (55m)
Regan MCCLENNAN (58m)
Regan MCCLENNAN (63m)
Regan MCCLENNAN (66m)
defeated
Manly Sea Eagles 24
Tries:
Jamie LAWLER (16m)
Joshua FEPULEAI (24m)
Alec TUITAVAKE (51m)
Max LEHMANN (68m)
Goals:
Roland PODESTA (17m)
Roland PODESTA (25m)
Roland PODESTA (53m)
Roland PODESTA (69m)
Tarsha Gale Cup
Worrell Park
Kick off: 2:30pm
Wests Tigers 66
Tries:
Shaylee BENT (17m)
Josephine BEE (19m)
Pauline LEE (23m)
Natalina SUAALII (25m)
Natalina SUAALII (25m)
Emily CURTAIN (29m)
Sophie CURTAIN (52m)
Josephine BEE (54m)
Goals:
Drew GRANT (16m)
Emily CURTAIN (18m)
Emily CURTAIN (23m)
Emily CURTAIN (26m)
Shaylee BENT (29m)
Josephine BEE (30m)
Emily CURTAIN (53m)
Emily CURTAIN (56m)
defeated
Canberra Raiders 4
Tries:
Jasmine TOOTH (26m)
This post updates with live scores.
Harold Matthews
HE Laybutt Field
Kick off: 12:30pm
Manly Sea Eagles 50
Tries:
Siosiua FOTU (3m)
Gordon CHAN KUM TONG (11m)
Jai VAKAI (22m)
Valeli Falanisesi TONGA (32m)
Siosiua FOTU (34m)
Siosiua FOTU (42m)
Uluaki TUIPULOTU (47m)
Samuel PINOMI (52m)
Darcy HOY (56m)
Goals:
Tony FRANCIS (4m)
Tony FRANCIS (12m)
Tony FRANCIS (33m)
Tony FRANCIS (36m)
Tony FRANCIS (43m)
Tony FRANCIS (53m)
Tony FRANCIS (56m)
defeated
Canberra Raiders 10
Tries:
Junior TUPOU (7m)
Goals:
Junior TUPOU (9m)
Livai KALOUTOLU (18m)
SG Ball
HE Laybutt Field
Kick off: 2:00pm
Canberra Raiders 42
Tries:
Jordan LITTLE (7m)
Kristian JENSEN (39m)
James ATONIO (43m)
Jordan MARTIN (54m)
Jordan MARTIN (57m)
Maleke MORRIS (61m)
Kristian JENSEN (65m)
Goals:
Regan MCCLENNAN (8m)
Regan MCCLENNAN (40m)
Regan MCCLENNAN (44m)
Regan MCCLENNAN (55m)
Regan MCCLENNAN (58m)
Regan MCCLENNAN (63m)
Regan MCCLENNAN (66m)
defeated
Manly Sea Eagles 24
Tries:
Jamie LAWLER (16m)
Joshua FEPULEAI (24m)
Alec TUITAVAKE (51m)
Max LEHMANN (68m)
Goals:
Roland PODESTA (17m)
Roland PODESTA (25m)
Roland PODESTA (53m)
Roland PODESTA (69m)
Tarsha Gale Cup
Worrell Park
Kick off: 2:30pm
Wests Tigers 66
Tries:
Shaylee BENT (17m)
Josephine BEE (19m)
Pauline LEE (23m)
Natalina SUAALII (25m)
Natalina SUAALII (25m)
Emily CURTAIN (29m)
Sophie CURTAIN (52m)
Josephine BEE (54m)
Goals:
Drew GRANT (16m)
Emily CURTAIN (18m)
Emily CURTAIN (23m)
Emily CURTAIN (26m)
Shaylee BENT (29m)
Josephine BEE (30m)
Emily CURTAIN (53m)
Emily CURTAIN (56m)
defeated
Canberra Raiders 4
Tries:
Jasmine TOOTH (26m)
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Full time in all junior grades now, final scores...
Harold Matthews
Manly Sea Eagles 50 Canberra Raiders 10
SG Ball
Canberra Raiders 42 Manly Sea Eagles 24
Tarsha Gale Cup
Wests Tigers 66 Canberra Raiders 4
Scoring details above.
Harold Matthews
Manly Sea Eagles 50 Canberra Raiders 10
SG Ball
Canberra Raiders 42 Manly Sea Eagles 24
Tarsha Gale Cup
Wests Tigers 66 Canberra Raiders 4
Scoring details above.
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Junior Rep Round 6 Wrap: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... nd-6-wrap/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
2018 Junior Representatives Round 7: Canberra Raiders V Wests Magpies and Parramatta Eels
Harold Matthews
Saturday March 24, 10:30am
Kirkham Park
Canberra Raiders
1. Junior Tupou
2. Livai Kaloutolu
3. Paul Grove
4. Jackson Owen
5. Addison Williams
6. Joshua Pokoney
7. Joseph Ward
8. Bryce Magnone
9. Wilson Hamblin
10. Joshua Knight
11. Harry Fitzpatrick
12. Jack Williams
13. Clay Webb (C)
14. Connor Williams
15. Kane Smith
17. Jesse Buchan
18. Drew Beavan
23. Fiefia Lotefia
Wests Magpies
1. Cameron Lawrence
2. Alosomu Lolohea
3. Luke Cowley
4. Bryce Crane
5. Henry Alesi
6. Liam Khan
7. Brendan Hodge
8. Eneseli Kamuta
9. Kynan English
10. Che Te Rangi
11. Isaiah Anamani
12. Brady Saipaia
13. Tristyn Ball
14. Justin Matamua
15. Daniel Wood
16. Faleloia Alesana
17. Byron Strickland
18. Burt Tukala
19. Ethan Tutt
20. Adonai Faagutu
21. Braden Leigh
22. Jordan Tangata
23. Salesa Tavui
24. Jay Kirk
25. Jack Simpson
SG Ball
Saturday March 24, 12:00pm
Kirkham Park
Canberra Raiders
1. Jordan Little
2. Lachlan Eveston
3. Harley Smith-Shields
4. Caleb Sinn
5. Aidan Gaffey
6. Regan Mcclennan
7. Immanuel Tagaloamatua (C)
8. Matthew Dragisic
9. Kalani Anitelea-Hand
10. Benjamin Nanesa
11. Jordan Martin
12. Brody Tracey
20. K. Rawhiti
13. Jay Te Kani
14. James Atonio
15. Maleke Morris
16. Kristian Jensen
17. Kali Taiseni
18. Jeremiah Simbiken
24. Jacob Sturt
Wests Magpies
1. Piliaau Togamaga
2. Freddy Kini
3. Jacob Wright
4. Jayke Lealuga Puhotau
5. Thomas Delailoa
6. Harrison Meredith
7. Christian Urso
8. Tukaha Kyriacou
9. Riley Stokes
10. Felix Smith
11. Jacob Sykes
12. Oscar Chong Nee
13. Aaron Wilson
14. Ben Quinlan
15. Jessie Jackson
16. Eti Tavui
17. Rick Thorn
18. Leam Carr
Tarsha Gale Cup
Saturday March 24, 1:00pm
New Era Stadium
Canberra Raiders
2. Hayley Whatman
10. Ahlivia Ingram
3. Jasmine Tooth
1. Tamika Millard (C)
12. Lauren Kelly
16. Sandra Dalton
9. Alicia Cowan
8. Emma Johnson
11. Tara Mcgrath-West
5. Regan Maddick
13. Lexi Heath
14. Sophie Haylan
15. Jada Olsen-Flanagan
17. Courtney-Lee Picker
18. C. Fazey-Robinson
19. Mackenzie Dodds
20. Cassidy Whitehouse
Parramatta Eels
1. Tahlia Alexander
3. Ngalika Barker
23. Christina Palu
2. Natalie Bainou
7. Allison Futialo
17. Shilea-T Schaaf
10. Nicole Kennedy
11. Jasmine Lepua
12. Sela Masila
4. Chloe Cameron
6. Juanita Fakaua
8. Filomina Hanisi
9. Tangikina Hanisi
14. Lauryn Pickersgill
18. Rosita Utia
Harold Matthews
Saturday March 24, 10:30am
Kirkham Park
Canberra Raiders
1. Junior Tupou
2. Livai Kaloutolu
3. Paul Grove
4. Jackson Owen
5. Addison Williams
6. Joshua Pokoney
7. Joseph Ward
8. Bryce Magnone
9. Wilson Hamblin
10. Joshua Knight
11. Harry Fitzpatrick
12. Jack Williams
13. Clay Webb (C)
14. Connor Williams
15. Kane Smith
17. Jesse Buchan
18. Drew Beavan
23. Fiefia Lotefia
Wests Magpies
1. Cameron Lawrence
2. Alosomu Lolohea
3. Luke Cowley
4. Bryce Crane
5. Henry Alesi
6. Liam Khan
7. Brendan Hodge
8. Eneseli Kamuta
9. Kynan English
10. Che Te Rangi
11. Isaiah Anamani
12. Brady Saipaia
13. Tristyn Ball
14. Justin Matamua
15. Daniel Wood
16. Faleloia Alesana
17. Byron Strickland
18. Burt Tukala
19. Ethan Tutt
20. Adonai Faagutu
21. Braden Leigh
22. Jordan Tangata
23. Salesa Tavui
24. Jay Kirk
25. Jack Simpson
SG Ball
Saturday March 24, 12:00pm
Kirkham Park
Canberra Raiders
1. Jordan Little
2. Lachlan Eveston
3. Harley Smith-Shields
4. Caleb Sinn
5. Aidan Gaffey
6. Regan Mcclennan
7. Immanuel Tagaloamatua (C)
8. Matthew Dragisic
9. Kalani Anitelea-Hand
10. Benjamin Nanesa
11. Jordan Martin
12. Brody Tracey
20. K. Rawhiti
13. Jay Te Kani
14. James Atonio
15. Maleke Morris
16. Kristian Jensen
17. Kali Taiseni
18. Jeremiah Simbiken
24. Jacob Sturt
Wests Magpies
1. Piliaau Togamaga
2. Freddy Kini
3. Jacob Wright
4. Jayke Lealuga Puhotau
5. Thomas Delailoa
6. Harrison Meredith
7. Christian Urso
8. Tukaha Kyriacou
9. Riley Stokes
10. Felix Smith
11. Jacob Sykes
12. Oscar Chong Nee
13. Aaron Wilson
14. Ben Quinlan
15. Jessie Jackson
16. Eti Tavui
17. Rick Thorn
18. Leam Carr
Tarsha Gale Cup
Saturday March 24, 1:00pm
New Era Stadium
Canberra Raiders
2. Hayley Whatman
10. Ahlivia Ingram
3. Jasmine Tooth
1. Tamika Millard (C)
12. Lauren Kelly
16. Sandra Dalton
9. Alicia Cowan
8. Emma Johnson
11. Tara Mcgrath-West
5. Regan Maddick
13. Lexi Heath
14. Sophie Haylan
15. Jada Olsen-Flanagan
17. Courtney-Lee Picker
18. C. Fazey-Robinson
19. Mackenzie Dodds
20. Cassidy Whitehouse
Parramatta Eels
1. Tahlia Alexander
3. Ngalika Barker
23. Christina Palu
2. Natalie Bainou
7. Allison Futialo
17. Shilea-T Schaaf
10. Nicole Kennedy
11. Jasmine Lepua
12. Sela Masila
4. Chloe Cameron
6. Juanita Fakaua
8. Filomina Hanisi
9. Tangikina Hanisi
14. Lauryn Pickersgill
18. Rosita Utia
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Canberra Raiders sign Fijian youngster Semi Valemei to two year deal
Semi Valemi has secured a two-year contract with the Canberra Raiders Rugby League Club in Australia. Valemei will feature for the Raiders Under-20 team.
“I am here to watch the national quarterfinals and to look for some talents,” Peter Mulholland said. “The Raiders want to create a pathway for the schools to join the club. Twelve months ago we set up a small academy comprised of 21 players. We are pleased to have signed a two- year contract with Valemei.”
Read more: http://fijisun.com.fj/2018/03/23/valeme ... 2-yr-deal/
Junior Reps Round 7 Preview: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... 7-preview/
Semi Valemi has secured a two-year contract with the Canberra Raiders Rugby League Club in Australia. Valemei will feature for the Raiders Under-20 team.
“I am here to watch the national quarterfinals and to look for some talents,” Peter Mulholland said. “The Raiders want to create a pathway for the schools to join the club. Twelve months ago we set up a small academy comprised of 21 players. We are pleased to have signed a two- year contract with Valemei.”
Read more: http://fijisun.com.fj/2018/03/23/valeme ... 2-yr-deal/
Junior Reps Round 7 Preview: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... 7-preview/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Round 7 Junior Representatives score updates
This post updates
Harold Matthews
Canberra Raiders 14
Tries:
Paul GROVE (38m)
Clay WEBB (43m)
Junior TUPOU (48m)
Goals:
Junior TUPOU (43m)
defeated
Wests Magpies 12
Tries:
Cameron LAWRENCE (7m)
Liam KHAN (21m)
Cameron LAWRENCE (32m)
Goals:
SG Ball
Canberra Raiders 70
Tries:
Brody TRACEY (12m)
Caleb SINN (24m)
Kristian JENSEN (28m)
Benjamin NANESA (36m)
Harley SMITH-SHIELDS (39m)
Caleb SINN (41m)
Kalani ANITELEA-HAND (46m)
Harley SMITH-SHIELDS (48m)
Kali TAISENI (52m)
Jordan MARTIN (57m)
Harley SMITH-SHIELDS (60m)
Brody TRACEY (68m)
Goals:
Regan MCCLENNAN (13m)
Regan MCCLENNAN (24m)
Regan MCCLENNAN (29m)
Regan MCCLENNAN (38m)
Regan MCCLENNAN (41m)
Regan MCCLENNAN (43m)
Regan MCCLENNAN (47m)
Regan MCCLENNAN (53m)
Regan MCCLENNAN (59m)
Regan MCCLENNAN (62m)
Regan MCCLENNAN (69m)
defeated
Wests Magpies 4
Tries:
Piliaau TOGAMAGA (34m)
Tarsha Gale Cup
Parramatta Eels 42
Tries:
Allison FUTIALO (16m)
Tahlia ALEXANDER (19m)
Ngalika BARKER (26m)
Tahlia ALEXANDER (29m)
Shilea-T SCHAAF (46m)
Shilea-T SCHAAF (52m)
Tahlia ALEXANDER (57m)
Tahlia ALEXANDER (57m)
Goals:
Rosita UTIA (17m)
Allison FUTIALO (20m)
Rosita UTIA (27m)
Rosita UTIA (29m)
Rosita UTIA (47m)
Canberra Raiders 18
Tries:
Lauren KELLY (23m)
Tara MCGRATH-WEST (28m)
Hayley WHATMAN (47m)
Caitlin FAZEY-ROBINSON (54m)
Goals:
Lauren KELLY (24m)
This post updates
Harold Matthews
Canberra Raiders 14
Tries:
Paul GROVE (38m)
Clay WEBB (43m)
Junior TUPOU (48m)
Goals:
Junior TUPOU (43m)
defeated
Wests Magpies 12
Tries:
Cameron LAWRENCE (7m)
Liam KHAN (21m)
Cameron LAWRENCE (32m)
Goals:
SG Ball
Canberra Raiders 70
Tries:
Brody TRACEY (12m)
Caleb SINN (24m)
Kristian JENSEN (28m)
Benjamin NANESA (36m)
Harley SMITH-SHIELDS (39m)
Caleb SINN (41m)
Kalani ANITELEA-HAND (46m)
Harley SMITH-SHIELDS (48m)
Kali TAISENI (52m)
Jordan MARTIN (57m)
Harley SMITH-SHIELDS (60m)
Brody TRACEY (68m)
Goals:
Regan MCCLENNAN (13m)
Regan MCCLENNAN (24m)
Regan MCCLENNAN (29m)
Regan MCCLENNAN (38m)
Regan MCCLENNAN (41m)
Regan MCCLENNAN (43m)
Regan MCCLENNAN (47m)
Regan MCCLENNAN (53m)
Regan MCCLENNAN (59m)
Regan MCCLENNAN (62m)
Regan MCCLENNAN (69m)
defeated
Wests Magpies 4
Tries:
Piliaau TOGAMAGA (34m)
Tarsha Gale Cup
Parramatta Eels 42
Tries:
Allison FUTIALO (16m)
Tahlia ALEXANDER (19m)
Ngalika BARKER (26m)
Tahlia ALEXANDER (29m)
Shilea-T SCHAAF (46m)
Shilea-T SCHAAF (52m)
Tahlia ALEXANDER (57m)
Tahlia ALEXANDER (57m)
Goals:
Rosita UTIA (17m)
Allison FUTIALO (20m)
Rosita UTIA (27m)
Rosita UTIA (29m)
Rosita UTIA (47m)
Canberra Raiders 18
Tries:
Lauren KELLY (23m)
Tara MCGRATH-WEST (28m)
Hayley WHATMAN (47m)
Caitlin FAZEY-ROBINSON (54m)
Goals:
Lauren KELLY (24m)
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Harold Matthews
FULL TIME
Canberra Raiders 14 defeated Wests Magpies 12
FULL TIME
Canberra Raiders 14 defeated Wests Magpies 12
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
SG Ball
FULL TIME
Canberra Raiders 70 defeated Wests Magpies 4
FULL TIME
Canberra Raiders 70 defeated Wests Magpies 4
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Tarsha Gale Cup
FULL TIME
Parramatta Eels 42 defeated Canberra Raiders 18
FULL TIME
Parramatta Eels 42 defeated Canberra Raiders 18
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Canberra Raiders search for another Nadruku in Fiji
THE Canberra Raiders are keen to unearth more exciting talents in the country who could follow the footsteps of the great Noa Nadruku.
"Out of the academy we took two boys to Canberra in February and they stayed for a month to be assessed. One of them had to return to finish school and that is Tiri. Semi we have kept him and he has been tremendous. He played with the Nadi Aviators for a little bit and was in our program for the last 12 months," Peter Mulholland said. "We would love unearth another Noa Nadruku and I know that Noa would love that as well.
Read more: http://www.fijitimes.com/story.aspx?id=439281
THE Canberra Raiders are keen to unearth more exciting talents in the country who could follow the footsteps of the great Noa Nadruku.
"Out of the academy we took two boys to Canberra in February and they stayed for a month to be assessed. One of them had to return to finish school and that is Tiri. Semi we have kept him and he has been tremendous. He played with the Nadi Aviators for a little bit and was in our program for the last 12 months," Peter Mulholland said. "We would love unearth another Noa Nadruku and I know that Noa would love that as well.
Read more: http://www.fijitimes.com/story.aspx?id=439281
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
According to NRL WA, the Raiders will be playing the West Coast Pirates Academy (U16/U17) in Goulburn on the 7th of July.
https://nrlwa.com.au/state-u18s-pirates ... en-trials/
https://nrlwa.com.au/state-u18s-pirates ... en-trials/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Thanks for the tip ALX22!ALX22 wrote: ↑March 26, 2018, 12:26 pm According to NRL WA, the Raiders will be playing the West Coast Pirates Academy (U16/U17) in Goulburn on the 7th of July.
https://nrlwa.com.au/state-u18s-pirates ... en-trials/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Junior Rep Round 7 Wrap: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... nd-7-wrap/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
2018 Junior Representatives Round 8: Canberra Raiders V Newcastle Knights, Sydney Roosters
Harold Matthews
Canberra Raiders V Newcastle Knights
Sunday April 1, 11:00am
Seiffert Oval
Canberra Raiders
1. Addison Williams 2. Thomas Gaffey 3. Paul Grove 4. Junior Tupou 5. Livai Kaloutolu 6. Jack Williams 7. Connor Williams 8. Bryce Magnone 9. Wilson Hamblin 10. Joshua Knight 11. Harry Fitzpatrick 12. Jesse Buchan 13. Clay Webb 14. Joseph Ward 15. Drew Beavan 17. Bailey Lanham 18. Aidan Connell 23. Fiefia Lotefia
Newcastle Knights
1. Logan Radzievic 2. Montell Kuru 3. Tyrone Nean 4. Hayden Regan 5. Kodi Crowther 6. Noah Ryan 7. Jonah Pezet 8. Sam Robinson 9. Riley Jones 10. Elvino Maroulis 11. Thomas Cant 12. Lachlan Williams 13. Brock Greacen 14. Zac Miller 15. Broc Hunt 16. Noah Nailagoliva 17. Max Bradbury
Referee: Brandon Cavellaro
Touch judges: Elijah Fernance, Benjamin Seppala
SG Ball
Canberra Raiders V Newcastle Knights
Sunday April 1, 12:30pm
Seiffert Oval
1. Jordan Little 2. Lachlan Eveston 3. Harley Smith-Shields 4. Caleb Sinn 5. Aidan Gaffey 6. Regan Mcclennan 7. Immanuel Tagaloamatua 8. Matthew Dragisic 9. Joe Roberts 10. Kepa Rawhiti 11. Jordan Martin 12. Brody Tracey 13. Kali Taiseni 14. James Atonio 15. Maleke Morris 16. Kristian Jensen 17. Benjamin Nanesa 18. Jay Te Kani 19. Jedidiah Simbiken 20. Kalani Anitelea-hand
Newcastle Knights
1. Starford Toa 2. Toby Marks 3. Timanu Alexander 4. Bradman Best 5. Darcy Heaney 6. Jock Madden 7. Phoenix Crossland 8. Christian Maanaima 9. Mitch Black 10. Thomas Baker 11. Brock Gardner 12. Cooper Jenkins 13. Jason Purcell 14. Nathanael Sasagi 15. Kingston Puru 16. Campbell Sheppard 17. Taylor Fiu 18. Liam Wilkinson
Referee: Adam Williams
Touch judges: Karra-lee Nolan, Cody Simmons
Tarsha Gale Cup
Canberra Raiders V Sydney Roosters Indigenous Academy
Sunday April 1, 2:00pm
Seiffert Oval
Canberra Raiders
2. Hayley Whatman 10. Ahlivia Ingram 6. Emily Hoffman 3. Jasmine Tooth 1. Tamika Millard 12. Lauren Kelly 8. Emma Johnson 7. Krystyana Haridemos 11. Tara Mcgrath-west 5. Regan Maddick 9. Alicia Cowan 13. Lexi Heath 14. Sophie Haylan 15. Jada Olsen-flanagan 16. Sandra Dalton 17. Courtney-lee Picker 18. C. Fazey-robinson 20. Cassidy Whitehouse
Sydney Roosters Indigenous Academy
10. Penelope Mcgrath 5. Merelesita Niuqila 3. Summer Dann 9. Robyn Draper 13. Lilly-anne Mason 8. Sarah Asaad 6. Kyla Gordon 11. Brittany Hunt 7. Dakota Blacklock 1. Shataya King 2. Beverley Beale 4. Brandii Davis Welsh 14. Rebecca Bloomfield 17. Jannali Eldridge 24. Lesina Kolo
Referees: Elijah Fernance
Touch judges: Benjamin Seppala, Brandon Cavellaro
Harold Matthews
Canberra Raiders V Newcastle Knights
Sunday April 1, 11:00am
Seiffert Oval
Canberra Raiders
1. Addison Williams 2. Thomas Gaffey 3. Paul Grove 4. Junior Tupou 5. Livai Kaloutolu 6. Jack Williams 7. Connor Williams 8. Bryce Magnone 9. Wilson Hamblin 10. Joshua Knight 11. Harry Fitzpatrick 12. Jesse Buchan 13. Clay Webb 14. Joseph Ward 15. Drew Beavan 17. Bailey Lanham 18. Aidan Connell 23. Fiefia Lotefia
Newcastle Knights
1. Logan Radzievic 2. Montell Kuru 3. Tyrone Nean 4. Hayden Regan 5. Kodi Crowther 6. Noah Ryan 7. Jonah Pezet 8. Sam Robinson 9. Riley Jones 10. Elvino Maroulis 11. Thomas Cant 12. Lachlan Williams 13. Brock Greacen 14. Zac Miller 15. Broc Hunt 16. Noah Nailagoliva 17. Max Bradbury
Referee: Brandon Cavellaro
Touch judges: Elijah Fernance, Benjamin Seppala
SG Ball
Canberra Raiders V Newcastle Knights
Sunday April 1, 12:30pm
Seiffert Oval
1. Jordan Little 2. Lachlan Eveston 3. Harley Smith-Shields 4. Caleb Sinn 5. Aidan Gaffey 6. Regan Mcclennan 7. Immanuel Tagaloamatua 8. Matthew Dragisic 9. Joe Roberts 10. Kepa Rawhiti 11. Jordan Martin 12. Brody Tracey 13. Kali Taiseni 14. James Atonio 15. Maleke Morris 16. Kristian Jensen 17. Benjamin Nanesa 18. Jay Te Kani 19. Jedidiah Simbiken 20. Kalani Anitelea-hand
Newcastle Knights
1. Starford Toa 2. Toby Marks 3. Timanu Alexander 4. Bradman Best 5. Darcy Heaney 6. Jock Madden 7. Phoenix Crossland 8. Christian Maanaima 9. Mitch Black 10. Thomas Baker 11. Brock Gardner 12. Cooper Jenkins 13. Jason Purcell 14. Nathanael Sasagi 15. Kingston Puru 16. Campbell Sheppard 17. Taylor Fiu 18. Liam Wilkinson
Referee: Adam Williams
Touch judges: Karra-lee Nolan, Cody Simmons
Tarsha Gale Cup
Canberra Raiders V Sydney Roosters Indigenous Academy
Sunday April 1, 2:00pm
Seiffert Oval
Canberra Raiders
2. Hayley Whatman 10. Ahlivia Ingram 6. Emily Hoffman 3. Jasmine Tooth 1. Tamika Millard 12. Lauren Kelly 8. Emma Johnson 7. Krystyana Haridemos 11. Tara Mcgrath-west 5. Regan Maddick 9. Alicia Cowan 13. Lexi Heath 14. Sophie Haylan 15. Jada Olsen-flanagan 16. Sandra Dalton 17. Courtney-lee Picker 18. C. Fazey-robinson 20. Cassidy Whitehouse
Sydney Roosters Indigenous Academy
10. Penelope Mcgrath 5. Merelesita Niuqila 3. Summer Dann 9. Robyn Draper 13. Lilly-anne Mason 8. Sarah Asaad 6. Kyla Gordon 11. Brittany Hunt 7. Dakota Blacklock 1. Shataya King 2. Beverley Beale 4. Brandii Davis Welsh 14. Rebecca Bloomfield 17. Jannali Eldridge 24. Lesina Kolo
Referees: Elijah Fernance
Touch judges: Benjamin Seppala, Brandon Cavellaro
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
Junior Rep Round 8 Preview: https://www.raiders.com.au/news/2018/03 ... 8-preview/
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
2018 U15’s ACT Schoolboys Squad
Adan Malibe
Ben Fitzpatrick
Brad Terry
Cameron Scott
Darcey Bush
Dylan Sack
Jack Griffiths
Jack McDougall
Jackson Hoy
Jacob Leahey
Jayden Ford
Jerad Jang
Joey Delle
Jordan Newcombe
Jordan Wilson
Josh Grovenor
Josh Jenkins
Luke Connolly
Martias Jensen
Mitch Evans
Mohamed Amin
Nicholas Navarro
Oscar Amosa
Rhys Sangston
Tom Carey
Tyrel Kimori-Edmonds
Source: http://www.crrl.com.au/2018-u15s-act-sc ... announced/
Adan Malibe
Ben Fitzpatrick
Brad Terry
Cameron Scott
Darcey Bush
Dylan Sack
Jack Griffiths
Jack McDougall
Jackson Hoy
Jacob Leahey
Jayden Ford
Jerad Jang
Joey Delle
Jordan Newcombe
Jordan Wilson
Josh Grovenor
Josh Jenkins
Luke Connolly
Martias Jensen
Mitch Evans
Mohamed Amin
Nicholas Navarro
Oscar Amosa
Rhys Sangston
Tom Carey
Tyrel Kimori-Edmonds
Source: http://www.crrl.com.au/2018-u15s-act-sc ... announced/
Re: 2018 Canberra Raiders juniors
If you're planning on attending the junior reps tomorrow at Seiffert Oval, the schedule has changed.
11:00am Harold Matthews
12:30pm SG Ball
2:00pm Tarsha Gale Cup
11:00am Harold Matthews
12:30pm SG Ball
2:00pm Tarsha Gale Cup