2017 Canberra Raiders junior representatives
Moderator: GH Moderators
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Bradman Best, what a name
Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
I suspect Newcastle will be pretty tough. We played them before the trial at Seiffert and they looked very good.
But we weren't supposed to be Cronulla and we did so why not knock off another big scalp.
But we weren't supposed to be Cronulla and we did so why not knock off another big scalp.
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Junior Bati meet Canberra Raiders development squad
Fiji Under-18 Rugby League Coach Meli Baledrokadroka believes it will be a good chance for his players to impress NRL scouts when they take on the Canberra Raiders development in their first match of their Australian tour today.
Read more: http://www.fbc.com.fj/sports/50234/juni ... T3eZ3.dpuf
Canberra Raiders boost Fiji Under 18s with gear: https://fijisun.com.fj/2017/04/27/canbe ... with-gear/
MATCH RESULTS
Game 1: Canberra Raiders Under 18s 30 defeated Junior Fiji Bati 22
Game 2: Fiji Bati 24 defeated ACT 14
Fiji Under-18 Rugby League Coach Meli Baledrokadroka believes it will be a good chance for his players to impress NRL scouts when they take on the Canberra Raiders development in their first match of their Australian tour today.
Read more: http://www.fbc.com.fj/sports/50234/juni ... T3eZ3.dpuf
Canberra Raiders boost Fiji Under 18s with gear: https://fijisun.com.fj/2017/04/27/canbe ... with-gear/
MATCH RESULTS
Game 1: Canberra Raiders Under 18s 30 defeated Junior Fiji Bati 22
Game 2: Fiji Bati 24 defeated ACT 14
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Harold Matthews Preliminary Final Preview: Raiders v Knights
The Canberra Raiders will come up against the Newcastle Knights in one of this year’s Harold Matthews Cup Preliminary Final’s on Saturday.
Newcastle have been the inform team this season having gone through the whole year undefeated, while the Raiders won 7/10, finishing their regular season in 5th place on the ladder.
The Raiders last meeting with the Knights was in round two, when the Knights ran out convincing winners in a 42-24 victory at Seiffert Oval.
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/04/ ... _prel.html
The Canberra Raiders will come up against the Newcastle Knights in one of this year’s Harold Matthews Cup Preliminary Final’s on Saturday.
Newcastle have been the inform team this season having gone through the whole year undefeated, while the Raiders won 7/10, finishing their regular season in 5th place on the ladder.
The Raiders last meeting with the Knights was in round two, when the Knights ran out convincing winners in a 42-24 victory at Seiffert Oval.
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/04/ ... _prel.html
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Five Junior Bati secure Canberra Raiders development scholarships
Five players from the Fiji under 18 rugby league have been offered Canberra Raiders Scholarships for study and play at development squad.
Read more: http://www.fbc.com.fj/sports/50287/five ... wuitM.dpuf
Five players from the Fiji under 18 rugby league have been offered Canberra Raiders Scholarships for study and play at development squad.
Read more: http://www.fbc.com.fj/sports/50287/five ... wuitM.dpuf
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Is this a common move for the Raiders? As in do we regularly offer scholarships to promising rugby league kids from the smaller islander nations or is this a first?greeneyed wrote:Five Junior Bati secure Canberra Raiders development scholarships
Five players from the Fiji under 18 rugby league have been offered Canberra Raiders Scholarships for study and play at development squad.
Read more: http://www.fbc.com.fj/sports/50287/five ... wuitM.dpuf
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
I'd say it's fairly recent.
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Welcome to our coverage of today's Harold Matthews Preliminary Final between the Canberra Raiders and Newcastle Knights. As usual, we'll have score updates and details below. Kick off is from 1:00pm.
This post updates...
Canberra Raiders 16
Tries
Jordan WILLIAMS (1m)
Nicolas HALL (16m)
Aidan GAFFEY (22m)
Goals
Junior TUPOU (17m)
Junior TUPOU (24m)
Newcastle Knights 50
Tries
Bradman BEST (3m)
Darcy HEANEY (5m)
Mitchell BLACK (7m)
Riley MEYN (9m)
Bradman BEST (11m)
Bradman BEST (15m)
Kobe DAVIES (19m)
Riley MEYN (21m)
Jaron PURCELL (26m)
Goals
Max BUDERUS (4m)
Max BUDERUS (8m)
Max BUDERUS (10m)
Max BUDERUS (12m)
Max BUDERUS (16m)
Max BUDERUS (20m)
Max BUDERUS (22m)
This post updates...
Canberra Raiders 16
Tries
Jordan WILLIAMS (1m)
Nicolas HALL (16m)
Aidan GAFFEY (22m)
Goals
Junior TUPOU (17m)
Junior TUPOU (24m)
Newcastle Knights 50
Tries
Bradman BEST (3m)
Darcy HEANEY (5m)
Mitchell BLACK (7m)
Riley MEYN (9m)
Bradman BEST (11m)
Bradman BEST (15m)
Kobe DAVIES (19m)
Riley MEYN (21m)
Jaron PURCELL (26m)
Goals
Max BUDERUS (4m)
Max BUDERUS (8m)
Max BUDERUS (10m)
Max BUDERUS (12m)
Max BUDERUS (16m)
Max BUDERUS (20m)
Max BUDERUS (22m)
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
FULL TIME
Newcastle Knights 50 (B Best 3, R Meyn 2, D Heaney, M Black, K Davies, J Purcell tries; M Buderus 7 goals) def Canberra Raiders 16 (J Williams, N Hall, A Gaffey tries; J Tupou 2 goals)
The Canberra Raiders are eliminated.
Newcastle Knights 50 (B Best 3, R Meyn 2, D Heaney, M Black, K Davies, J Purcell tries; M Buderus 7 goals) def Canberra Raiders 16 (J Williams, N Hall, A Gaffey tries; J Tupou 2 goals)
The Canberra Raiders are eliminated.
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Well done to all for a very successful HM season.
Let's hope the Raiders have secured Junior Tupou, Clay Webb and Jack Williams for next season's HM.
Let's hope the Raiders have secured Junior Tupou, Clay Webb and Jack Williams for next season's HM.
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Highlights Finals Week 3 Harold Matthews: http://www.nswrl.com.au/news/2017/05/03 ... ld_ma.html [01:55 mark]
Knights just too strong, but finished the game strongly which should please the Coach.
Knights just too strong, but finished the game strongly which should please the Coach.
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
2017 U18 ACT Schoolboys Squad
Gideon Afemui – Erindale College
Kane Allen – Gungahlin College
Joel Ambrose – Erindale College
Aydin Aslan – Erindale College
Carson Barrett – Erindale College
Thomas Bethke – Erindale College
Michael Brown – Erindale College
Matthew Dragisic – Marist College, Canberra
Lachlan Ingram – Erindale College
Kristian Jensen – Marist College, Canberra
Solomone Kaufusi – Gungahlin College
Will Mannion – St. Mary MacKillop College, Canberra
Tyler Peters – Marist College, Canberra
Tom Robertson – Marist College, Canberra
Harley Smith-Shields – Erindale College
Daine Spencer – Marist College, Canberra
Aublix Tawha – Erindale College
Leo Tuionetoa – Hawker College
Lazarus Vaalepu – Erindale College
John Veloudos – Dickson College
Shadow Players:
Benjamin Nanesa – Erindale College
Abraham Peters – Gungahlin College
Lionel Saddler – Gungahlin College
Todd Sherd – Gungahlin College
http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... _news.html
Gideon Afemui – Erindale College
Kane Allen – Gungahlin College
Joel Ambrose – Erindale College
Aydin Aslan – Erindale College
Carson Barrett – Erindale College
Thomas Bethke – Erindale College
Michael Brown – Erindale College
Matthew Dragisic – Marist College, Canberra
Lachlan Ingram – Erindale College
Kristian Jensen – Marist College, Canberra
Solomone Kaufusi – Gungahlin College
Will Mannion – St. Mary MacKillop College, Canberra
Tyler Peters – Marist College, Canberra
Tom Robertson – Marist College, Canberra
Harley Smith-Shields – Erindale College
Daine Spencer – Marist College, Canberra
Aublix Tawha – Erindale College
Leo Tuionetoa – Hawker College
Lazarus Vaalepu – Erindale College
John Veloudos – Dickson College
Shadow Players:
Benjamin Nanesa – Erindale College
Abraham Peters – Gungahlin College
Lionel Saddler – Gungahlin College
Todd Sherd – Gungahlin College
http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... _news.html
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Canberra Raiders Sebastian Kris selected in New South Wales Under 18s squad
The NSWRL has announced its 2017 Under-18 squad, with a final team set to take on Queensland Under-18 in the Origin II curtain-raiser on 21 June. The squad will meet for training on 24 May and 7 June prior to the final team selection on 10 June. They will then go into camp on 16 June to prepare for the match against Queensland.
The 2017 NSW Under-18 squad is as follows:
Alex Seyfarth Balmain Tigers
Brandon Wakeham Canterbury-Bankstown Bulldogs
Sebastian Kris Canberra Raiders
Elih Jackson Central Coast Roosters
Teig Wilton Cronulla Sharks
Luke Metcalf Cronulla Sharks
James Roumanos Cronulla Sharks
Jaeman Salmon Cronulla Sharks
Bronson Xerri Cronulla Sharks
Harry Fitzhugh Brisbane Broncos
Bailey Dickinson Illawarra Steelers
Zac Lomax Illawarra Steelers
Tyson Simpson Illawarra Steelers
Mathew Croker Newcastle Knights
Filia Utoikamanu Parramatta Eels
Oregon Kaufusi Parramatta Eels
Valance Harris Parramatta Eels
Kyle Schneider Parramatta Eels
Noel Aukafolau Parramatta Eels
John Fonua Parramatta Eels
Ethan Parry Parramatta Eels
John Paul Nohra Parramatta Eels
Lindsay Smith Penrith Panthers
Daine Laurie Penrith Panthers
Joshua Curran Sydney Roosters
Jake Kambos Sydney Roosters
Duwayne Fuimaono Sydney Roosters
Jake Hazard Sydney Roosters
Daniel Fifita South Sydney Rabbitohs
Read more: http://www.nswrl.com.au/news/2017/05/08 ... 19985.html
No Raiders made the NSW Under 16s squad: http://www.nswrl.com.au/news/2017/05/08 ... 19985.html
The NSWRL has announced its 2017 Under-18 squad, with a final team set to take on Queensland Under-18 in the Origin II curtain-raiser on 21 June. The squad will meet for training on 24 May and 7 June prior to the final team selection on 10 June. They will then go into camp on 16 June to prepare for the match against Queensland.
The 2017 NSW Under-18 squad is as follows:
Alex Seyfarth Balmain Tigers
Brandon Wakeham Canterbury-Bankstown Bulldogs
Sebastian Kris Canberra Raiders
Elih Jackson Central Coast Roosters
Teig Wilton Cronulla Sharks
Luke Metcalf Cronulla Sharks
James Roumanos Cronulla Sharks
Jaeman Salmon Cronulla Sharks
Bronson Xerri Cronulla Sharks
Harry Fitzhugh Brisbane Broncos
Bailey Dickinson Illawarra Steelers
Zac Lomax Illawarra Steelers
Tyson Simpson Illawarra Steelers
Mathew Croker Newcastle Knights
Filia Utoikamanu Parramatta Eels
Oregon Kaufusi Parramatta Eels
Valance Harris Parramatta Eels
Kyle Schneider Parramatta Eels
Noel Aukafolau Parramatta Eels
John Fonua Parramatta Eels
Ethan Parry Parramatta Eels
John Paul Nohra Parramatta Eels
Lindsay Smith Penrith Panthers
Daine Laurie Penrith Panthers
Joshua Curran Sydney Roosters
Jake Kambos Sydney Roosters
Duwayne Fuimaono Sydney Roosters
Jake Hazard Sydney Roosters
Daniel Fifita South Sydney Rabbitohs
Read more: http://www.nswrl.com.au/news/2017/05/08 ... 19985.html
No Raiders made the NSW Under 16s squad: http://www.nswrl.com.au/news/2017/05/08 ... 19985.html
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Under 15s Canberra Raiders development squad named
Squad from which final team will be selected to play in the CRL Country Championships on 17 and 18 June.
Llewellyn Boyle Gungahlin Bulls
Arthur Brown West Belconnen
Luke Buckle Valley Dragons
Jayden Caldwell Yass
Tyler Chan Sth Tuggeranong
Lachie Davis Sth Tuggeranong
Caleb De Smet-Whyms Woden Weston
Willie Delamere Queanbeyan Blues
Jake Dillon Valley Dragons
Ben Flood West Belconnen
Corey Girvan Sth Tuggeranong
Liam Grame West Belconnen
Jackson Haynes Crookwell
Jarred Hitchins North Canberra
Connor Ison Queanbeyan Blues
Zac Jamieson Gungahlin Bulls
Lamin Kamara Gungahlin Bulls
Dane Klower Goulburn Stockmen
Bailey Lanham Goulburn Stockmen
Menker Lowah Goulburn Stockmen
Joseph Mamalai Woden Weston
Ashton Naidu Queanbeyan Blues
Jack Peppernell Goulburn Stockmen
Jordan Potter Valley Dragons
Jozhua Pulvera North Canberra
Mitchell Rhodes Valley Dragons
Noah Saddler Woden Weston
Jake Sasse Goulburn Stockmen
Nicholas Selmes Crookwell
Nicholas Ward Sth Tuggeranong
Jacob Waters Goulburn Stockmen
Joshua Waters Crookwell
Connor Williams Queanbeyan Blues
Jack Williams Queanbeyan Blues
Nicholas Zusak Gungahlin Bulls
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... rs_de.html
Squad from which final team will be selected to play in the CRL Country Championships on 17 and 18 June.
Llewellyn Boyle Gungahlin Bulls
Arthur Brown West Belconnen
Luke Buckle Valley Dragons
Jayden Caldwell Yass
Tyler Chan Sth Tuggeranong
Lachie Davis Sth Tuggeranong
Caleb De Smet-Whyms Woden Weston
Willie Delamere Queanbeyan Blues
Jake Dillon Valley Dragons
Ben Flood West Belconnen
Corey Girvan Sth Tuggeranong
Liam Grame West Belconnen
Jackson Haynes Crookwell
Jarred Hitchins North Canberra
Connor Ison Queanbeyan Blues
Zac Jamieson Gungahlin Bulls
Lamin Kamara Gungahlin Bulls
Dane Klower Goulburn Stockmen
Bailey Lanham Goulburn Stockmen
Menker Lowah Goulburn Stockmen
Joseph Mamalai Woden Weston
Ashton Naidu Queanbeyan Blues
Jack Peppernell Goulburn Stockmen
Jordan Potter Valley Dragons
Jozhua Pulvera North Canberra
Mitchell Rhodes Valley Dragons
Noah Saddler Woden Weston
Jake Sasse Goulburn Stockmen
Nicholas Selmes Crookwell
Nicholas Ward Sth Tuggeranong
Jacob Waters Goulburn Stockmen
Joshua Waters Crookwell
Connor Williams Queanbeyan Blues
Jack Williams Queanbeyan Blues
Nicholas Zusak Gungahlin Bulls
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... rs_de.html
- Notaroboticfish
- Jason Croker
- Posts: 4125
- Joined: July 13, 2015, 5:50 pm
- Favourite Player: Royce Hunt
- Location: Middle Earth
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Been told that's only half the squad, the other half is the ACT Under 15s schoolboys team
Sent from my iPad using The Greenhouse mobile app powered by Tapatalk
Sent from my iPad using The Greenhouse mobile app powered by Tapatalk
- zim
- Laurie Daley
- Posts: 10694
- Joined: July 8, 2015, 3:38 pm
- Favourite Player: NRL: Joseph Tapine
NRLW: Grace Kemp - Location: Sydney
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
That is one massive squad.
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Congrats to Harold Matthews players Clay Webb and Jack Williams, and Harold Matthews Summer squad member Noah Griffiths on their selections in the NSWCHS U15 side.
https://app.education.nsw.gov.au/sport/ ... entId=1172
https://app.education.nsw.gov.au/sport/ ... entId=1172
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Canberra Raiders U14s Development Squad
Congratulations to the following players selected in the extended squad for the Under 14s Raiders Development side.
The squad will be reduced over the coming weeks once training has commenced and the final team selected will play in the CRL Country Championships on 17 and 18 June.
Mohamed Amin Woden Weston
James Bell Tuggeranong Buffaloes
Kaidan Bell Yass
Corey Black Queanbeyan Blues
Jackson Boyt Goulburn Stockmen
Damien Chamberlain Goulburn Stockmen
James Dyball Cooma
Mitchell Evans Queanbeyan Blues
Joshua Fahey Queanbeyan Blues
Joshua Grovenor Tuggeranong Buffaloes
Daniel Hacker West Belconnen
Caleb Hawkes North Canberra
Jesse Jameson West Belconnen
Joshua Jenkins Woden Weston
Tyrel Kimmori-Edmond Valley Dragons
Siale Korsten Woden Weston
Harry Laverty Crookwell
Emmanuel Maima Woden Weston
Alan Malibe Gungahlin Bulls
Nelson Mitna Gungahlin Bulls
Jordan Newcombe Gungahlin Bulls
Harry O'Brien Crookwell
Dwayne Sakiasi Goulburn Stockmen
Rhys Sangston North Canberra
Samuel Spackman Crookwell
Jacob Steen Valley Dragons
Joshua Sykes Yass
Tuakanakore Tere Queanbeyan Blues
Bradley Terry Valley Dragons
Lachlan Turner Goulburn Stockmen
Jordan Wilson West Belconnen
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... 4_s_d.html
Congratulations to the following players selected in the extended squad for the Under 14s Raiders Development side.
The squad will be reduced over the coming weeks once training has commenced and the final team selected will play in the CRL Country Championships on 17 and 18 June.
Mohamed Amin Woden Weston
James Bell Tuggeranong Buffaloes
Kaidan Bell Yass
Corey Black Queanbeyan Blues
Jackson Boyt Goulburn Stockmen
Damien Chamberlain Goulburn Stockmen
James Dyball Cooma
Mitchell Evans Queanbeyan Blues
Joshua Fahey Queanbeyan Blues
Joshua Grovenor Tuggeranong Buffaloes
Daniel Hacker West Belconnen
Caleb Hawkes North Canberra
Jesse Jameson West Belconnen
Joshua Jenkins Woden Weston
Tyrel Kimmori-Edmond Valley Dragons
Siale Korsten Woden Weston
Harry Laverty Crookwell
Emmanuel Maima Woden Weston
Alan Malibe Gungahlin Bulls
Nelson Mitna Gungahlin Bulls
Jordan Newcombe Gungahlin Bulls
Harry O'Brien Crookwell
Dwayne Sakiasi Goulburn Stockmen
Rhys Sangston North Canberra
Samuel Spackman Crookwell
Jacob Steen Valley Dragons
Joshua Sykes Yass
Tuakanakore Tere Queanbeyan Blues
Bradley Terry Valley Dragons
Lachlan Turner Goulburn Stockmen
Jordan Wilson West Belconnen
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... 4_s_d.html
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Well done to all.
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Canberra Raiders coaches coach local junior coaches
Canberra Raiders Head Coach, Ricky Stuart, and assistant coaches Dean Pay and Mick Crawley met with 120 local coaches last Tuesday night to assist them with their coaching programs for junior players.
“It was great to be out amongst the local coaches,” said Raiders Assistant Coach Mick Crawley. “It’s a good opportunity for us to discuss coaching with likeminded people.”
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... _news.html
Canberra Raiders Head Coach, Ricky Stuart, and assistant coaches Dean Pay and Mick Crawley met with 120 local coaches last Tuesday night to assist them with their coaching programs for junior players.
“It was great to be out amongst the local coaches,” said Raiders Assistant Coach Mick Crawley. “It’s a good opportunity for us to discuss coaching with likeminded people.”
Read more: http://www.raiders.com.au/news/2017/05/ ... _news.html
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Canberra Raiders name Under 13s development squad
Congratulations to the following players selected in the extended squad for the Under 13s Raiders Development side.
Shah Abdullah Queanbeyan Kangaroos
Darcey Bush Belconnen United
William Clark West Belconnen
Brayden Clarke North Canberra Bears
Jack Craig Goulburn Stockmen
Matthew Davis Valley Dragons
Toby Davis North Canberra Bears
Lincoln Dewsbury Goulburn Stockmen
Tyler Draper West Belconnen
Jesse Eljuga Cooma Colts
Jordan Eti Gungahlin Bulls
Kai Fielding North Canberra Bears
Bodie Gabriel Queanbeyan United
Nicholas Glover Tuggeranong Buffaloes
Flynn Gray Goulburn Stockmen
Denzel Harder Queanbeyan Kangaroos
Aidan Herbert Gungahlin Bulls
Kaya Irfan North Canberra Bears
Trent Jeffery Goulburn Stockmen
Brendon Loiterton Goulburn Stockmen
Benjamin McSpadden Woden Weston
Jack Mills Belconnen United
Jack Newson Cooma Colts
Deekon Parsons Queanbeyan United
Jhett Porter North Canberra Bears
Zachary Rolls Gungahlin Bulls
Thomas Satlabanis Queanbeyan United
Kaide Steel Belconnen United
Cole Taylor Queanbeyan United
Jordan Thurling Queanbeyan Kangaroos
George Wood Belconnen United
Harley Young Belconnen United
Congratulations to the following players selected in the extended squad for the Under 13s Raiders Development side.
Shah Abdullah Queanbeyan Kangaroos
Darcey Bush Belconnen United
William Clark West Belconnen
Brayden Clarke North Canberra Bears
Jack Craig Goulburn Stockmen
Matthew Davis Valley Dragons
Toby Davis North Canberra Bears
Lincoln Dewsbury Goulburn Stockmen
Tyler Draper West Belconnen
Jesse Eljuga Cooma Colts
Jordan Eti Gungahlin Bulls
Kai Fielding North Canberra Bears
Bodie Gabriel Queanbeyan United
Nicholas Glover Tuggeranong Buffaloes
Flynn Gray Goulburn Stockmen
Denzel Harder Queanbeyan Kangaroos
Aidan Herbert Gungahlin Bulls
Kaya Irfan North Canberra Bears
Trent Jeffery Goulburn Stockmen
Brendon Loiterton Goulburn Stockmen
Benjamin McSpadden Woden Weston
Jack Mills Belconnen United
Jack Newson Cooma Colts
Deekon Parsons Queanbeyan United
Jhett Porter North Canberra Bears
Zachary Rolls Gungahlin Bulls
Thomas Satlabanis Queanbeyan United
Kaide Steel Belconnen United
Cole Taylor Queanbeyan United
Jordan Thurling Queanbeyan Kangaroos
George Wood Belconnen United
Harley Young Belconnen United
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Yass youngsters amongst many regional players named in Canberra Raiders Development programs
Young rugby league players from Yass and the surrounding regions are increasingly set to benefit from the junior development programs being run by the Canberra Raiders.
According to Dean Souter, Junior High Performance Manager with the Raiders, the club has made a concerted effort in recent years to “cast a pretty wide footprint” across the areas surrounding the ACT in order to capitalize on a multitude of young talent.
Yass youngsters Jayden Caldwell (Under-15s), Kaidan Bell and Joshua Sykes (both Under-14s), have all been selected to train with the respective development squads, along with 26 others out of 66 selected who are from regional New South Wales.
Read more: http://www.yasstribune.com.au/story/469 ... -programs/
Young rugby league players from Yass and the surrounding regions are increasingly set to benefit from the junior development programs being run by the Canberra Raiders.
According to Dean Souter, Junior High Performance Manager with the Raiders, the club has made a concerted effort in recent years to “cast a pretty wide footprint” across the areas surrounding the ACT in order to capitalize on a multitude of young talent.
Yass youngsters Jayden Caldwell (Under-15s), Kaidan Bell and Joshua Sykes (both Under-14s), have all been selected to train with the respective development squads, along with 26 others out of 66 selected who are from regional New South Wales.
Read more: http://www.yasstribune.com.au/story/469 ... -programs/
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
2017 Junior Representatives Awards
Tarsha Gale Cup Most Improved: Zoe Pidemore
Tarsha Gale Cup Coaches' Award: Alana Fraser
Tarsha Gale Cup Players' Player: Holly Deeton
Harold Matthews Most Improved: Adam Barlow
Harold Matthews Coaches' Award: Jesse Thompson
Harold Matthews Players' Player: Jordan Williams
SG Ball Most Improved: Tom Robertson
SG Ball Coaches' Award: Jess Dent and Joel Ambrose
SG Ball Player's Player: Harley Smith-Shields
Tarsha Gale Cup Most Improved: Zoe Pidemore
Tarsha Gale Cup Coaches' Award: Alana Fraser
Tarsha Gale Cup Players' Player: Holly Deeton
Harold Matthews Most Improved: Adam Barlow
Harold Matthews Coaches' Award: Jesse Thompson
Harold Matthews Players' Player: Jordan Williams
SG Ball Most Improved: Tom Robertson
SG Ball Coaches' Award: Jess Dent and Joel Ambrose
SG Ball Player's Player: Harley Smith-Shields
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Photo Gallery: Junior Representatives Presentation Night: http://www.raiders.com.au/news/2017/06/ ... _news.html
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Congrats to Sebastian Kris on his selection in the NSW U18 side: http://www.nswrl.com.au/news/2017/06/13 ... nt_ns.html
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
CRL U14/U15 Country Championships
http://crlnsw.com.au/crl-under-14-and-1 ... s-weekend/
All the best to the Canberra sides.
*Updated
Canberra U14
1 Emmanuel Maima, 2 Damien Chamberlain, 3 Caleb Hawkes, 4 Tyrel Kimori-Edmond, 5 Joshua Grovenor, 6 Mitchell Evans, 8 Jackson Boyt, 9 Kaidan Bell, 10 Rhys Sangston, 11 Tuakanakore Tere, 12 Mohamed Amin, 13 Dwayne Sakiasi, 14 Corey Black, 15 Harry O'Brien, 17 Joshua Jenkins, 19 Lachlan Turner, 20 Joshua Sykes, 21 Jordan Wilson, 22 Harry Laverty, 23 Jordan Newcombe
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Canberra U15
1 Ashton Naidu, 2 Luke Buckle, 3 Menker Lowah, 4 Jozhua Pulvera, 5 Jordan Potter, 6 Nicholas Zusak, 7 Connor Williams, 8 Lamin Kamara, 9 Jarred Hitchins, 10 Bailey Lanham, 11 Joseph Mamalai, 12 Caleb De Smet-Whyms, 13 Jacob Waters, 14 Jack Peppernell, 15 Willie Delamere, 16 Jake Sasse, 17 Dane Klower, 18 Jake Dillon, 19 Nicholas Selmes, 20 Joshua Waters
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
http://crlnsw.com.au/crl-under-14-and-1 ... s-weekend/
All the best to the Canberra sides.
*Updated
Canberra U14
1 Emmanuel Maima, 2 Damien Chamberlain, 3 Caleb Hawkes, 4 Tyrel Kimori-Edmond, 5 Joshua Grovenor, 6 Mitchell Evans, 8 Jackson Boyt, 9 Kaidan Bell, 10 Rhys Sangston, 11 Tuakanakore Tere, 12 Mohamed Amin, 13 Dwayne Sakiasi, 14 Corey Black, 15 Harry O'Brien, 17 Joshua Jenkins, 19 Lachlan Turner, 20 Joshua Sykes, 21 Jordan Wilson, 22 Harry Laverty, 23 Jordan Newcombe
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Canberra U15
1 Ashton Naidu, 2 Luke Buckle, 3 Menker Lowah, 4 Jozhua Pulvera, 5 Jordan Potter, 6 Nicholas Zusak, 7 Connor Williams, 8 Lamin Kamara, 9 Jarred Hitchins, 10 Bailey Lanham, 11 Joseph Mamalai, 12 Caleb De Smet-Whyms, 13 Jacob Waters, 14 Jack Peppernell, 15 Willie Delamere, 16 Jake Sasse, 17 Dane Klower, 18 Jake Dillon, 19 Nicholas Selmes, 20 Joshua Waters
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Based on this years HM and SG Ball sides, I've decided to include the Groups likely to feature future Raiders.
U14
Group 4
1 Jackson Cox, 2 Bailey Swain, 3 Kurt Barton, 4 Lachlan Lane, 5 Brinez Lantz, 6 Mitchell Henderson, 7 Ethan Antzakles, 8 Lachlan Smith, 9 Cooper Taylor, 10 Mark Simon, 11 Braydon Talbott-Hatch, 12 Jayden Riley, 13 Kobe Varcoe, 14 Riley Leonard, 15 Jake Sheppard, 16 Kyle Short, 17 Ned Hoath, 18 Corey Aitken, 20 Jeffrey Harvey
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 7
1 Jarvis Austin, 2 Kyle Sackley, 3 Thomas Birnie, 4 Joseph Nelson, 5 George Michael, 6 Kaleb Stewart, 7 Joshua Breen, 8 Kane Stage, 9 Toby Peters, 10 Louie Chilver, 11 Jarvis Polley, 12 Jye Hendrie, 13 Coleby Smith, 14 Kristofer Beck, 15 Nat Marland, 16 Zack Kelly, 17 Jayden Russoniello, 18 Bradley Askew, 19 Daniel Moore, 20 Liam Craig
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 9
Travis Barrett-Hancock, Liam Wood, Benjamin Rumble, Jake Twyford, Marcus Blair, Jack Flanagan, Jake Hay, Jake Nicholson, Ethan Gilchrist, Lachlan Burgun, Matthew Noakes, Ewan Stewart, Tristan Wheeler, Corey Herrington, David Saunders, Mitchell Prest, Jordan Wilder, Joie Whybrow, Joshua Demont
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 10
1 Samuel Lane, 2 Wil Phillips, 3 Jay Cogan, 4 Shannan Crouch, 5 Lachlan Taylor, 6 Jake Toubia, 7 Jake Morgan, 8 John Mackay, 9 Lincoln Huia, 10 Mitchell Amos, 11 Aeryc Sansum, 12 Jesse Buchan, 13 Alec Mokaraka, 14 Thomas Large, 15 Joshua Belfanti, 16 Michael Mosley, 17 Bill Statham, 18 Cooper Nunan, 19 Lochie Williams, 20 Caleb Tamatea
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 16
1 Kurt Zideluns, 2 Mitchell Swadling, 3 Liam Griffin, 4 Martyn Noy, 5 Ty Dowdle, 6 Dylan Shaw, 7 Jack Crowley, 8 Angus Ashcroft, 9 Maximilian Navarrete-Gschwandtner, 10 Zaccary Heaton, 11 Noah Murray, 12 Liam Henry, 13 William Taylor, 15 Flynn Kousal, 16 Joe Jepson, 17 Reagan Hurley, 18 Bayley-Jay Evans, 20 Matthew Stewart
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 20
1 Deakin Bright, 2 Jack Little, 3 Reuben Leao-Seve Simpson, 4 Utuloa Asomua, 5 Jaysah Rogo, 6 Josh Richards, 7 Jake Brand, 8 Isaac Piva, 9 Seth Robins, 10 Riley Serafin, 11 Jyden Smith, 12 Michael Carusi, 13 Brodie Mirtschin, 14 Caleb Owers, 15 Wycliffe Tuiaki, 16 N.McGregor, 17 Tyson Tyrrell, 18 Travis Hams, 19 Dylan Browne, 20 Ethan Cassidy
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
U14
Group 4
1 Jackson Cox, 2 Bailey Swain, 3 Kurt Barton, 4 Lachlan Lane, 5 Brinez Lantz, 6 Mitchell Henderson, 7 Ethan Antzakles, 8 Lachlan Smith, 9 Cooper Taylor, 10 Mark Simon, 11 Braydon Talbott-Hatch, 12 Jayden Riley, 13 Kobe Varcoe, 14 Riley Leonard, 15 Jake Sheppard, 16 Kyle Short, 17 Ned Hoath, 18 Corey Aitken, 20 Jeffrey Harvey
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 7
1 Jarvis Austin, 2 Kyle Sackley, 3 Thomas Birnie, 4 Joseph Nelson, 5 George Michael, 6 Kaleb Stewart, 7 Joshua Breen, 8 Kane Stage, 9 Toby Peters, 10 Louie Chilver, 11 Jarvis Polley, 12 Jye Hendrie, 13 Coleby Smith, 14 Kristofer Beck, 15 Nat Marland, 16 Zack Kelly, 17 Jayden Russoniello, 18 Bradley Askew, 19 Daniel Moore, 20 Liam Craig
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 9
Travis Barrett-Hancock, Liam Wood, Benjamin Rumble, Jake Twyford, Marcus Blair, Jack Flanagan, Jake Hay, Jake Nicholson, Ethan Gilchrist, Lachlan Burgun, Matthew Noakes, Ewan Stewart, Tristan Wheeler, Corey Herrington, David Saunders, Mitchell Prest, Jordan Wilder, Joie Whybrow, Joshua Demont
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 10
1 Samuel Lane, 2 Wil Phillips, 3 Jay Cogan, 4 Shannan Crouch, 5 Lachlan Taylor, 6 Jake Toubia, 7 Jake Morgan, 8 John Mackay, 9 Lincoln Huia, 10 Mitchell Amos, 11 Aeryc Sansum, 12 Jesse Buchan, 13 Alec Mokaraka, 14 Thomas Large, 15 Joshua Belfanti, 16 Michael Mosley, 17 Bill Statham, 18 Cooper Nunan, 19 Lochie Williams, 20 Caleb Tamatea
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 16
1 Kurt Zideluns, 2 Mitchell Swadling, 3 Liam Griffin, 4 Martyn Noy, 5 Ty Dowdle, 6 Dylan Shaw, 7 Jack Crowley, 8 Angus Ashcroft, 9 Maximilian Navarrete-Gschwandtner, 10 Zaccary Heaton, 11 Noah Murray, 12 Liam Henry, 13 William Taylor, 15 Flynn Kousal, 16 Joe Jepson, 17 Reagan Hurley, 18 Bayley-Jay Evans, 20 Matthew Stewart
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 20
1 Deakin Bright, 2 Jack Little, 3 Reuben Leao-Seve Simpson, 4 Utuloa Asomua, 5 Jaysah Rogo, 6 Josh Richards, 7 Jake Brand, 8 Isaac Piva, 9 Seth Robins, 10 Riley Serafin, 11 Jyden Smith, 12 Michael Carusi, 13 Brodie Mirtschin, 14 Caleb Owers, 15 Wycliffe Tuiaki, 16 N.McGregor, 17 Tyson Tyrrell, 18 Travis Hams, 19 Dylan Browne, 20 Ethan Cassidy
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Last edited by ALX22 on June 19, 2017, 8:07 pm, edited 2 times in total.
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Based on this years HM and SG Ball sides, I've decided to include the Groups likely to feature future Raiders.
U15
Group 4
1 Brayden Reid, 2 James Gray-Law, 3 Jack Ross, 4 Beau Abraham, 5 Watson Gebadi, 6 Blake Ryan, 7 Billy Simpson, 8 Kalab Mcmillan-Bassett, 9 Blake Ginman, 10 Wayne Seabrook, 11 Trae Cronin, 12 Daniel Kelly, 13 Kobe Bone, 14 Blair Maloney, 15 James Marshman, 16 Khiran Egel, 17 Tevita Tavo, 18 Harrison Freeman, 19 Rodney Lamb, 20 Holden Norton
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 7
1 Cooper Tunbridge, 2 Jesse Prinsse, 3 Harley Nizza, 4 Mitchell Langford, 5 Ryan Patsalides, 6 Brody Foster, 7 Corey Herdegen, 8 Joshua Coric, 9 Riley Wooden, 10 William Webb, 11 Jarred Hendrie, 12 Kade Roberts, 13 Logan Stubbs, 14 Jordan Morn, 15 Liam Lynch, 16 Beau Manley, 17 Cooper Lee, 18 Maxwell Flynn, 19 Noah Galway, 20 Lachlan Bruce
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 9
1 Paul Grove, 2 Billy Sainsbury, 3 Jackson Reardon, 4 Jaylen Byrnes, 5 Cooper Powderly, 6 Drew Beavan, 7 Sam Macklan, 8 Bryce Magnone, 9 Billy Reardon, 10 Joel Tracey, 11 Liam Moon, 12 Harry Fitzpatrick, 13 Aidan Connell, 14 Luke Stuenkel, 15 Liam Fitzsimmons, 16 Khalieb Cameron-Pani, 17 Joseph Ward, 18 Ned Cooper, 19 Ben Cronin, 20 Patrick Dwyer
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 10
1 Addison Williams, 2 Tyler Colley, 3 Charlie Ayoub, 4 Mason Pollack, 5 Aden Prosper, 6 Joshua Pokoney, 7 Cody Lawson, 8 Blake Martin, 9 Joshua Dominello, 10 Lachlan Large, 11 Liam Kennedy, 12 Marlin Pollack, 13 Ashley Cosgrove, 14 Jayden Fisher, 15 Mitchell Bonham, 16 Jackson Shereb, 17 Lachlan Gibbs, 18 Joshua Hanrahan, 19 Hayden Mullins, 20 Harry Sullivan
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 16
1 Jack Bennett, 2 Matthew Troy, 3 William Mcmahon, 4 Joshua Tunks, 5 Ronny Richards, 6 Jayden Young, 7 Clay Ellison, 8 Caleb Rapley, 9 Jack Francis, 10 Harrison Zideluns, 11 Christian Dadd, 12 Jack Grant, 13 Jack Mccoy, 14 Thomas Gaffey, 15 Baidon Sten, 16 Jamie Williams, 17 Kyeren Davies-Andy, 18 Finlay Geoghegan
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 20
1 Noah Porquet, 2 Darcy Payne, 3 Myles Harland, 4 Stanley Herrmann, 5 Keedan Ingram, 6 Joshua Elworthy, 7 Harrison Rudd, 8 Talilotu Uoifalelahi, 9 Jake McGregor, 10 Zachariah Bamblett, 11 Zachary Brown, 12 Fletcher Blackett, 13 Connah Teaupa, 14 Max Findlay, 15 Kyle Darrington, 16 Cody Collins, 17 Cooper Carter, 18 Zack Starr, 19 Braithan Keenan, 20 Tim Toia, 21 Ethan Williams
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
U15
Group 4
1 Brayden Reid, 2 James Gray-Law, 3 Jack Ross, 4 Beau Abraham, 5 Watson Gebadi, 6 Blake Ryan, 7 Billy Simpson, 8 Kalab Mcmillan-Bassett, 9 Blake Ginman, 10 Wayne Seabrook, 11 Trae Cronin, 12 Daniel Kelly, 13 Kobe Bone, 14 Blair Maloney, 15 James Marshman, 16 Khiran Egel, 17 Tevita Tavo, 18 Harrison Freeman, 19 Rodney Lamb, 20 Holden Norton
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 7
1 Cooper Tunbridge, 2 Jesse Prinsse, 3 Harley Nizza, 4 Mitchell Langford, 5 Ryan Patsalides, 6 Brody Foster, 7 Corey Herdegen, 8 Joshua Coric, 9 Riley Wooden, 10 William Webb, 11 Jarred Hendrie, 12 Kade Roberts, 13 Logan Stubbs, 14 Jordan Morn, 15 Liam Lynch, 16 Beau Manley, 17 Cooper Lee, 18 Maxwell Flynn, 19 Noah Galway, 20 Lachlan Bruce
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 9
1 Paul Grove, 2 Billy Sainsbury, 3 Jackson Reardon, 4 Jaylen Byrnes, 5 Cooper Powderly, 6 Drew Beavan, 7 Sam Macklan, 8 Bryce Magnone, 9 Billy Reardon, 10 Joel Tracey, 11 Liam Moon, 12 Harry Fitzpatrick, 13 Aidan Connell, 14 Luke Stuenkel, 15 Liam Fitzsimmons, 16 Khalieb Cameron-Pani, 17 Joseph Ward, 18 Ned Cooper, 19 Ben Cronin, 20 Patrick Dwyer
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 10
1 Addison Williams, 2 Tyler Colley, 3 Charlie Ayoub, 4 Mason Pollack, 5 Aden Prosper, 6 Joshua Pokoney, 7 Cody Lawson, 8 Blake Martin, 9 Joshua Dominello, 10 Lachlan Large, 11 Liam Kennedy, 12 Marlin Pollack, 13 Ashley Cosgrove, 14 Jayden Fisher, 15 Mitchell Bonham, 16 Jackson Shereb, 17 Lachlan Gibbs, 18 Joshua Hanrahan, 19 Hayden Mullins, 20 Harry Sullivan
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 16
1 Jack Bennett, 2 Matthew Troy, 3 William Mcmahon, 4 Joshua Tunks, 5 Ronny Richards, 6 Jayden Young, 7 Clay Ellison, 8 Caleb Rapley, 9 Jack Francis, 10 Harrison Zideluns, 11 Christian Dadd, 12 Jack Grant, 13 Jack Mccoy, 14 Thomas Gaffey, 15 Baidon Sten, 16 Jamie Williams, 17 Kyeren Davies-Andy, 18 Finlay Geoghegan
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Group 20
1 Noah Porquet, 2 Darcy Payne, 3 Myles Harland, 4 Stanley Herrmann, 5 Keedan Ingram, 6 Joshua Elworthy, 7 Harrison Rudd, 8 Talilotu Uoifalelahi, 9 Jake McGregor, 10 Zachariah Bamblett, 11 Zachary Brown, 12 Fletcher Blackett, 13 Connah Teaupa, 14 Max Findlay, 15 Kyle Darrington, 16 Cody Collins, 17 Cooper Carter, 18 Zack Starr, 19 Braithan Keenan, 20 Tim Toia, 21 Ethan Williams
Source: http://websites.sportstg.com/team_info. ... &a=PLAYERS
Last edited by ALX22 on June 19, 2017, 8:07 pm, edited 1 time in total.
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
U14 Results
Northern Qualifying Games
Maitland (28) def Group 4 (0)
Northern Plate
Group 4 (28) def Group 21 (14)
Group 3 (18) def Group 4 (4)
Southern Qualifying Games
Group 6 (12) def Group 9 (10)
Group 7 (12) def Group 11 (10)
Victoria (22) def Canberra (10)
Group 16 (14) def Group 20 (12)
Illawarra (18) def Group 10 (10)
Southern Plate
Group 9 (34) def Group 11 (10)
Canberra (28) def Group 20 (10)
Group 10 (14) def Group 16 (0)
Canberra (22) def Group 9 (12)
Canberra (32) def Group 10 (12)
Southern Cup
Victoria (20) def Group 16 (10)
Group 7 (8) def Group 6 (6)
Illawarra (28) def Group 7 (0)
Northern Qualifying Games
Maitland (28) def Group 4 (0)
Northern Plate
Group 4 (28) def Group 21 (14)
Group 3 (18) def Group 4 (4)
Southern Qualifying Games
Group 6 (12) def Group 9 (10)
Group 7 (12) def Group 11 (10)
Victoria (22) def Canberra (10)
Group 16 (14) def Group 20 (12)
Illawarra (18) def Group 10 (10)
Southern Plate
Group 9 (34) def Group 11 (10)
Canberra (28) def Group 20 (10)
Group 10 (14) def Group 16 (0)
Canberra (22) def Group 9 (12)
Canberra (32) def Group 10 (12)
Southern Cup
Victoria (20) def Group 16 (10)
Group 7 (8) def Group 6 (6)
Illawarra (28) def Group 7 (0)
Last edited by ALX22 on June 20, 2017, 7:02 pm, edited 3 times in total.
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
U15 Results
Northern Qualifying Games
Maitland (32) def Group 4 (6)
Northern Plate
Group 21 (24) def Group 4 (14)
Southern Qualifying Games
Group 9 (16) def Group 6 (8)
Group 7 (6) def Group 11 (0)
Victoria (20) drew with Canberra (20)
Group 16 (22) def Group 20 (8)
Illawarra (19) def Group 10 (6)
Southern Plate
Canberra (40) def Group 20 (4)
Group 10 (24) def Group 16 (4)
Canberra (32) def Group 6 (0)
Group 10 (26) def Canberra (6)
Southern Cup
Victoria (48) def Group 16 (12)
Group 7 (16) def Group 9 (4)
Illawarra (14) def Group 7 (4)
Southern Trophy
Victoria (48) def Group 9 (0)
Northern Qualifying Games
Maitland (32) def Group 4 (6)
Northern Plate
Group 21 (24) def Group 4 (14)
Southern Qualifying Games
Group 9 (16) def Group 6 (8)
Group 7 (6) def Group 11 (0)
Victoria (20) drew with Canberra (20)
Group 16 (22) def Group 20 (8)
Illawarra (19) def Group 10 (6)
Southern Plate
Canberra (40) def Group 20 (4)
Group 10 (24) def Group 16 (4)
Canberra (32) def Group 6 (0)
Group 10 (26) def Canberra (6)
Southern Cup
Victoria (48) def Group 16 (12)
Group 7 (16) def Group 9 (4)
Illawarra (14) def Group 7 (4)
Southern Trophy
Victoria (48) def Group 9 (0)
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Country Championships Finals
The best U14/15 Group sides from Regional New South Wales and Victoria will go head-to-head for the title of ‘Country Champions’ in three divisions (Cup, Plate and Trophy) at Cessnock Sportsground on Saturday, 1st July.
After successful Northern and Southern Zone matches in Forster-Tuncurry and Wollongong, the U14/15’s Country Championship Finals will see seven NSW Regional Groups represented, along with NRL Victoria whose participation in the Championships provides their players with an opportunity to play Representative football against quality opposition, whilst developing their skills and providing a pathway across Rugby League.
Game Times
9.00am – Group 2 v Canberra U14s Plate Final
10.05am – Group 21 v Group 10 U15s Plate Final
11.10am – Central Coast v NRL Victoria U14s Trophy Final
12.15pm – Newcastle v NRL Victoria U15s Trophy Final
1.20pm – Newcastle v Illawarra U14s Cup Final
2.25pm – Maitland v Illawarra U15s Cup Final
http://crlnsw.com.au/cessnock-to-host-c ... ip-finals/
The best U14/15 Group sides from Regional New South Wales and Victoria will go head-to-head for the title of ‘Country Champions’ in three divisions (Cup, Plate and Trophy) at Cessnock Sportsground on Saturday, 1st July.
After successful Northern and Southern Zone matches in Forster-Tuncurry and Wollongong, the U14/15’s Country Championship Finals will see seven NSW Regional Groups represented, along with NRL Victoria whose participation in the Championships provides their players with an opportunity to play Representative football against quality opposition, whilst developing their skills and providing a pathway across Rugby League.
Game Times
9.00am – Group 2 v Canberra U14s Plate Final
10.05am – Group 21 v Group 10 U15s Plate Final
11.10am – Central Coast v NRL Victoria U14s Trophy Final
12.15pm – Newcastle v NRL Victoria U15s Trophy Final
1.20pm – Newcastle v Illawarra U14s Cup Final
2.25pm – Maitland v Illawarra U15s Cup Final
http://crlnsw.com.au/cessnock-to-host-c ... ip-finals/
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Canberra U15 Schoolboys
1 Anthony Alofipo, 2 Ethan Marriott, 3 Junior Tupou, 4 Thomas Carey, 5 Joseph Delle, 6 Harrison Alder, 7 Mitchell Spencer, 8 Fiefia Lotefia, 9 Zane Thomson, 10 Kane Smith, 11 Tyson Priestly, 12 Connor Bush, 13 Joshua Knight, 14 Oscar Schmidt, 15 Aidan Richardson, 16 Will Dodds, 17 Jake Arranz, 18 Alexander Ganchov, 19 Kye Pearson, 20 Michael Read
http://websites.sportstg.com/round_info ... 3-0&pool=2
Round 1 Result
NSWCIS 22 drew with ACT 22 (Mitchell Spencer, Joseph Delle, Joshua Knight, Junior Tupou tries; Junior Tupou 3 goals)
Man of Match
ACT 10 Kane Smith – Marist College Canberra
https://www.youtube.com/watch?v=IHzQ_UMoLW0 (Watch from 1:08:12)
1 Anthony Alofipo, 2 Ethan Marriott, 3 Junior Tupou, 4 Thomas Carey, 5 Joseph Delle, 6 Harrison Alder, 7 Mitchell Spencer, 8 Fiefia Lotefia, 9 Zane Thomson, 10 Kane Smith, 11 Tyson Priestly, 12 Connor Bush, 13 Joshua Knight, 14 Oscar Schmidt, 15 Aidan Richardson, 16 Will Dodds, 17 Jake Arranz, 18 Alexander Ganchov, 19 Kye Pearson, 20 Michael Read
http://websites.sportstg.com/round_info ... 3-0&pool=2
Round 1 Result
NSWCIS 22 drew with ACT 22 (Mitchell Spencer, Joseph Delle, Joshua Knight, Junior Tupou tries; Junior Tupou 3 goals)
Man of Match
ACT 10 Kane Smith – Marist College Canberra
https://www.youtube.com/watch?v=IHzQ_UMoLW0 (Watch from 1:08:12)
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
Round 2 Result
QLD White 44 defeated ACT 0
Man of Match
ACT 3 Junior Tupou – St Edmunds College
QLD White 44 defeated ACT 0
Man of Match
ACT 3 Junior Tupou – St Edmunds College
-
- Clinton Schifcofske
- Posts: 543
- Joined: January 21, 2016, 11:55 am
- Favourite Player: Mal Meninga
Re: 2017 Canberra Raiders junior representatives
For those Raiders fans, Clay Webb (10) and Jack Williams (17) were instrumental in NSWCHS' big win over rivals NSWCCC. Jack scored twice and was awarded the Man of the Match.